Jejich půlroční snažení neoceňují jen vlastní rodiče a prarodiče, například slavnostní večeří, návštěvou cukrárny či koupí nejrůznějších dárků, ale také školy.

Například z pelhřimovské Základní školy Na Pražské si odměnu odnesou ti, kteří v průběhu celého školního roku úspěšně reprezentovali svou školu na soutěžích a olympiádách či udělali něco nad rámec svých školních povinností. „Někomu udělíme pochvalu na vysvědčení, někomu ji udělíme samostatně a někdo si za odměnu odnese knihu. Letos nově darujeme našim úspěšným žákům poukázku do bazénu," vyjmenoval druhy odměn ředitel Základní školy Na Pražské v Pelhřimově Luděk Charouzek.

Ten dále uvedl, že žákům devátých tříd i letos předají vysvědčení den předem, tedy dnes. „Tento slavnostní okamžik se koná v pelhřimovském Městském divadle, kde se sejdou jak zástupci města, tak i rodiče našich absolventů. Myslím si, že je to důstojné zakončení jejich působení s pěknou atmosférou, které si budou pamatovat po celý život," zmínil Charouzek.

Absolventský zvoneček

Bez odměny za pěkné studijní výsledky neodejdou na nadcházející letní prázdniny ani žáci Gymnázia Pacov. Jak prozradil jeho ředitel Josef Novák, pro žáky, kteří se mohou na svém vysvědčení pochlubit vyznamenáním, si věcnou odměnu v podobě různých pamlsků či knih každoročně nachystá Sdružení rodičů a příznivců Gymnázia Pacov.

Maturanti z pacovského gymnázia už mají slavnostní předání maturitních vysvědčení za sebou. „To se uskutečnilo v Pacově na zámku. Každý absolvent dostal symbolický dárek, a to absolventský zvoneček," zmínil Josef Novák.

Kromě škol a příbuzných na žáky nezapomínají ani některé instituce. Například humpolecké Muzeum Dr. Aleše Hrdličky letos podruhé nabízí prvního až čtvrtého července vstup zdarma pro děti, které si s sebou nezapomenou vzít své vysvědčení. „V loňském roce jsme tuto akci zavedli s tím, že tehdy měly vstup zdarma jen děti se samými jedničkami či s vyznamenáním. Letos rádi dáme možnost všem, kteří nám vysvědčení ukážou," uvedla vedoucí humpoleckého muzea Dagmar Kluchová.

Odměna v podobě poháru zdarma

Školáky odmění i některé restaurace. Například Fabrika hotel v Humpolci k zítřejšímu slavnostnímu obědu či k zítřejší slavnostní večeři připraví zdarma zmrzlinový pohár těm, kteří se svým vysvědčením přijdou pochlubit.
Za ukázkové vysvědčení složené jen ze samých jedniček dostanou také pohár zdarma ti, kteří se rovněž zítra dostaví oslavit krásný úspěch do pelhřimovské Kavárny Flet.