Střední školy totiž na nákup pomůcek pro žáky už nemají žádné fondy.

„Nejlepší je, když učebnici seženu od někoho z vyššího ročníku. Je to pak levnější. Jsou ale dost rychle pryč, takže pak musím obejít knihkupectví. Letos mi chybí ještě angličtina. Počítám, že bude stát tak kolem dvou set,“ popsala Ilona Rokoská z Humpolce.

Začátek školního roku pak dokáže pěkně provětrat peněženku. „Letos jsem kupovala asi pět učebnic. Přesně spočítané to nemám, ale myslím si, že jsem utratila něco okolo tisícovky,“ uvažovala osmnáctiletá Naďa Nováková.

Nákup ve velkém

Jak dodala, největší problém měla s učebnicí matematiky.

„Ptala jsem se v několika obchodech, ale nikde nebyla. Byl o ni velký zájem a vždycky mi řekli, že už ji vyprodali. Nakonec jsem ji sehnala přes kamarádku,“ dodala studentka čtvrtého ročníku.

„Někdy se stane, že některá z učebnic je těžko sehnatelná. Většinou se ale jedná už o odbornější učivo. Když některou z knih vyprodáme, není problém ji po domluvě přiobjednat,“ řekla Marie Vytopilová z pelhřimovského knihkupectví.

Střední školy v Pelhřimově se také snaží žákům vycházet co nejvíce vstříc.

„Snažíme se vybírat takové tituly, které nejsou tak finančně nákladné nebo objednáváme učebnice hromadně pro celou třídu. To je pak také levnější. Studenti to navíc mají bez starostí,“ podotkl ředitel obchodní akademie Radoslav Kučera.

To v Humpolci to středoškoláci mají ještě o něco jednodušší. Mohou si totiž knihu za poplatek zapůjčit přímo ve škole.

„Zaplatí pak třeba dvacet korun za jednu knihu místo šedesáti. Na konci školního roku ji pak vrátí,“ uvedla Marie Loskotová, ředitelka Střední obchodní školy v Humpolci s tím, že životnost každé knihy je tři roky a poté se vyřazuje.

Žáci její hodnotu tedy vlastně zaplatí. Celkovou cenu si ale rozdělí mezi sebou.

Nejdražší je angličtina

„Kdyby měli každou učebnici kupovat, bylo by to mnohem nákladnější. Některou navíc potřebují například jen půl roku,“ dodala Loskotová.

Nejvíce studenti zaplatí za angličtinu nebo za němčinu. „Učebnice cizích jazyků jsou každý rok aktualizovány. Studenti tedy potřebují stále jiná vydání a nemohou si je pak mezi jednotlivými ročníky prodávat. Většina je navíc zároveň pracovním sešitem, do kterého píší,“ upřesnil Kučera.

Ceny učebnic nejvíce závisí na rozsahu učiva a poměrně dost se liší. „Některou studenti využijí jen na půl roku a některá jim vystačí na celé čtyři roky,“ dodala knihkupkyně Marie Vytopilová.