Například pelhřimovský Agrostroj, v němž pracuje zhruba 1 700 zaměstnanců, momentálně pro absolventy vysokých škol nabízí téměř dvě desítky pracovních míst.

„Tady v Pelhřimově právě vzniká šest míst na pozice například technologa nebo konstruktéra. A v konstrukční kanceláři, kterou jsme otevřeli v Brně, bude dokonce více než deset pozic pro vysokoškoláky," uvedl personální ředitel Agrostroje Zdeněk Pavlovský.

Vysokoškoláky v současné době hledá také humpolecká firma Valeo. „Aktuálně sháníme vysokoškoláky na pozice designéra, projektového nákupčího, inženýra kvality nebo mistra výroby," sdělil Deníku personální ředitel firmy Milan Tichaj.

Další humpoleckou firmou, která nabízí zaměstnání lidem s vysokoškolským diplomem, je pivovar Bernard. Podle slov mluvčího pivovaru Zdeňka Mikuláška se vysokoškoláci uplatní například 
v oblasti marketingu nebo financí, dále také v IT oddělení nebo v personálním oddělení.

Firmy se ale zdaleka nepoptávají jen po vysokoškolském diplomu. Důležitá je také znalost alespoň jednoho světového jazyka. Nejčastěji 
je vyžadována angličtina. Na důležitosti ale nabývá například i ruština. „Zaměstnanci na zmíněných pozicích musejí povinně ovládat alespoň angličtinu, preferujeme ale také kombinaci angličtiny a ruštiny," nechal se slyšet Pavlovský.

Vyžadují praxi

Kromě cizích jazyků je po zájemcích o místo často vyžadována i praxe. Tu ale mohou vysokoškoláci ve firmách získat už během studia. Například 
v Agrostroji mohou získat také stipendium v podobě finančního ohodnocení.

„Máme smlouvy s brněnskou VUT a pražskou ČVUT. Studenti těchto škol k nám každoročně jezdí a mohou si 
u nás udělat praxi. Nejde pouze o studenty z Pelhřimovska, přijet mohou i vysokoškoláci 
z jiného okresu či kraje. Takoví po semestru předloží indexy a mohou získat od firmy stipendium," vysvětlil personální ředitel Agrostroje.

Jeho slova potvrdil rovněž personální ředitel humpoleckého Valea. „Praxe není vždy nutná, v naší firmě lze projít takzvaným trainee programem, v němž absolventi potřebnou praxi získají. Nabízíme také stáže, v nichž si mohou studenti praxi odbýt. 
A mohou u nás získat i téma pro diplomovou práci," doplnil Tichaj.

Najdou se ale také firmy, které vysokoškolsky vzdělané zaměstnance vůbec nepotřebují. Jednou z nich je například pelhřimovská Rimowa. „Máme čtyři sta deset míst 
a momentálně jsou všechna obsazená, vysokoškoláky nepotřebujeme. U nás se uplatní hlavně absolventi středních průmyslových škol," řekla personalistka firmy Zdena Musilová.

Také v Rimowě je ale vyžadována znalost cizích jazyků. Jak Zdena Musilová poukázala, jedná se o německou firmu, hlavní je tedy němčina a využitelná je rovněž angličtina. 
I v této firmě se ale uplatní zaměstnanci bez praxe. Ta je podle Musilové vyžadována pouze u žen, které v Rimowě pracují jako šičky.

Jsou ale i obory, jejichž absolventi najdou na Pelhřimovsku místo jen stěží.

Takoví pak často zůstávají v místě, kde studovali vysokou školu. Jedním z nich je i Jakub Hraníček, který pochází z Pelhřimova a v současné době vyučuje na Univerzitě Karlově. „V Pelhřimově jsem uplatnění nenašel a upřímně řečeno jsem ho ani nehledal. Dostal jsem nabídku v Praze, kde jsem i studoval. Je to finančně výhodnější. A v Praze jsem už zůstal," řekl Hraníček.

Podobné vyhlídky má i studentka architektury na ČVUT Tereza Mirská. „Myslím, že v Pelhřimově pro mě pár pracovních možností je, ale není jich moc a navíc nejsou vůbec jisté. Moji spolužáci si hledají praxi i práci spíš v Praze, kde je více možností, a pak se vracejí domů nebo zůstanou. Já osobně se vrátit spíše neplánuji," řekla Mirská.

Karolína Hovorková