„Při stavbách tomu ale většinou říkáme archeologický dohled, protože probíhají výkopové práce, my je sledujeme a pokud na něco narazíme, tak situaci zadokumentujeme,“ upřesnil Petr Duffek z jihlavského pracoviště brněnské společnosti Archaia.

Ten zároveň dodal, že nálezy, které se v korytě pelhřimovské říčky objevily, nejsou žádný zázrak. „Jedná se o splavené říční vrstvy neboli materiál naplavený v potoce, ze kterého nám sem tam vypadne kousek keramiky,“ řekl Petr Duffek.

Pracovníkům brněnské Archaii se tak z břehů říčky podařilo zachránit keramický materiál se středověku a novověku. „Co se týče středověké keramiky, tak jsme našli například jednu poklici a hrnce. Z doby novověku jsme našli dno lahve nebo lahvovitého džbánu,“ uvedl Duffek příklady nálezů.

Prozradil také, že tyto říční terény jsou pro ně vhodné. „Tyto a další podobné věci se totiž v těchto lokalitách uchovávají. Jsme schopni tam zachytit například dřevo, které se nerozloží, a to pak můžeme datovat. Proto tyto místa bedlivě sledujeme,“ doplnil Duffek.

Archeologové spolu s dělníky momentálně pracují, v rámci budování nového chodníku podél říčky Bělá, který začíná u pelhřimovského supermarketu Billa, na úseku číslo čtyři. „Uvidíme, jak to bude vypadat v dalších úsecích,“ zamyslel se Duffek.

Projít se kolem říčky Bělá by Pelhřimovští a ostatní návštěvníci města mohli podle Josefa Koňáka, vedoucího investičního odboru Městského úřadu v Pelhřimově, nejspíš už příští rok.

Josef Koňák také dodal, že pokud bude přát počasí, tak dělníci nový chodník dodělají ještě letos. „Promenáda kolem pelhřimovské říčky by se mohla ještě rozšiřovat dál. To ale bude záležet hlavně na tom, jak bude schválený rozpočet města,“ informoval Josef Koňák.

Nejen Pelhřimovští nejspíš budou novou cestu kolem Bělé rádi využívat. „Myslím si, že v centru Pelhřimova nic lepšího nešlo vymyslet, v tomto úseku dost chybí klidná pěší cesta. Ještě lepší ale bude, jestli se povede udělat něco podobného od Billy až k Modetě,“ napsal na facebookovou stránku Pelhřimovského deníku pod příspěvek o budování promenády Petr Kostka.

„Byly jsme se tam v sobotu podívat a myslím si, že je to super nápad,“ reagovala o něco níže Petra Lastomirská Hološová.