A právě nejvyšším bodem této krajiny je vrh Svidník, tyčící se do výšky 739 metrů nad mořem. Dostat se k němu můžete pěšky i na kole. Počítat však musíte s tím, že trasa je určena hlavně pro lidi, co mají rádi kopce a nebojí se občasných „stoupáků".

Samotný výšlap z Černovic na vrchol Svidníku je po kamenité cestě, takže je cesta určena spíše pro horská kola. „Vršek je zalesněný a na jižním úpatí je nově opravená vyhlídka, ze které je výborný pohled na Choustník či Černovice. Údajně na vyhlídce rád sedával i známý český básník a prozaik Antonín Sova. Osobně mám tento kopec moc rád. Naposledy jsem se na něj vydal na kole tuto středu," nechal se slyšet starosta Černovic Jan Brožek.

Pověst 
o spícím vojsku

Na vrcholku Svidníku se nachází stará rozhledna z předválečného období, kterou už dnes přerůstá les a není přístupná. Slouží tak pouze pro účely radiokomunikací. Ke kopci se váže obdobná pověst o spícím vojsku v jeho nitru jako k hoře Blaník, ale je méně známá.

Kousek pod rozhlednou je umístěna zastřešená lavice se stolkem pro odpočinek. Na vrchol se dostanete, pokud půjdete po turistické stezce mezi Černovicemi a Sudkovým dolem.

„Do budoucna uvažujeme, že bychom tam vytvořili i cyklotrasu, protože je to opravdu nádherná ať procházka či cyklovýlet. Pravidelně se tam koná Silvestrovský výstup na Svidník, který pořádá Pionýrská skupina Svidník. Tato akce je nejen mezi místními velmi populární," dodal Jan Brožek. A když se budete vracet ze Svidníku, nenechte si ujít výlet do malebných Černovic.

Nejvýznamnějšími stavbami tam jsou zámek a kostel. Černovický zámek dal postavit v roce 1641 tehdejší majitel panství Martin Paradys, který si zvolil město za své sídlo.

Zámek není veřejnosti přístupný, v současnosti je v něm diagnostický ústav sociální péče, ale za povšimnutí stojí k zámku přiléhající obora, ideální místo pro procházky a volný čas.

Černovicemi též prochází úzkorozchodná železnice z Jindřichova Hradce do Obrataně. V těchto parných dnech se tam navíc můžete zchladit na tamním přírodním koupališti Klínot.