Situace je každoročně nejhorší před zimou a během zimního období. Právě tehdy chtějí lidé ušetřit za topení, a proto kradou. Lesníci si zoufají, protože chytit zloděje při činu je přímo nadlidský úkol. Většina krádeží se nikdy neobjasní a navíc se špatně prokazuje.

„Proti krádežím jsme takřka bezbranní. Sice máme vjezdy do lesů osázené závorami, ale to nepomáhá. Lidé nám zámky ničí palicemi nebo závory objíždějí. Snažíme se proto sledovat auta a celkový pohyb lidí po lese," přiblížil pelhřimovský lesní správce Lesů ČR Rudolf Švec.

Jeho slova potvrzuje i policejní statistika, která hovoří jasně: Zloději dřeva se letos na Pelhřimovsku mají čile k světu. Zatímco loni a předloni se stalo za celý rok shodně po 22 krádežích, letos jich je za devět měsíců už 31.

Krade se po celém okrese

Nenechavci vynalézají nové způsoby krádeží a řádí na různých místech. „Jedná se o pokácení stromů v lese a následný odvoz stromů. Dále se ztrácí už vytěžené dřevo z lesních skládek a v neposlední řadě je to krádež palivového dřeva z lesa nebo i z míst, která jsou v blízkosti obydlí," informovala pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková. Ta dodala, že ke krádežím dřeva dochází na katastrálním území Ondřejova, Bitětic, Drbohlav, Krasoňova, Hněvkovic, Benešova, Pravíkova, Bohdalína, Řeženčic, Zhoře, Pošné a Salačovy Lhoty.

V loňském roce hodně mizelo vytěžené dřevo přímo ze skládek. „V letošním roce se většinou ztrácí menší množství palivového dřeva, kdy škoda nepřesáhne pět tisíc korun, čímž se jedná jen o přestupek nebo je vytěženo několik stromů z lesa majitele," poukázala na letošní „trend" policejní mluvčí. Pokud policisté zloděje dopadnou a on krádež spáchal poprvé v životě, hrozí mu až dva roky ve vězení. Pokud byl však během posledních tří let za obdobnou činnost již trestán, může za mřížemi pobýt až tři roky.

Nové léčky

Majitelé lesů jsou už bezradní. Proto se snaží na zloděje vymýšlet nové léčky, které by jim pomohly k chycení a následnému usvědčení zloděje. Jednou z variant je pořízení takzvané fotopasti. Jedná se o zařízení, které dokáže monitorovat okolí. Nezáleží na tom, zda je den nebo tma. Fotopast je vždy připravena a díky infračervenému pohybovému senzoru, který se spouští na základě tepelné stopy, zajistí vždy kvalitní snímky či videozáběry. Větší zájem o fotopasti zaznamenali i v pacovské prodejně Kamír&co, vše pro farmu nebo v pelhřimovské prodejně Zbraně a střelivo. „Fotopast je dobrá věc, ale už poměrně dost známá. Navíc jsou nově na trhu i vyhledávače fotopastí, čímž první zařízení ztrácí trochu efekt. Nedávno jsem ale jednu fotopast prodal na nejmenovaný obecní úřad, kde prý mají problémy s lidmi, kteří na obecní skládku vozí nevhodné věci," pověděl Petr Homolka z pelhřimovské prodejny.

Fotopast byl nucen pořídit si i muž z Pelhřimovska, kterému se přímo od rodinného domu systematicky ztrácelo uskladněné dřevo. „Pořídil jsem si ji, když jsem zjistil, že se mi od domu v množství asi tak po igelitových taškách pravidelně ztrácí dřevo. Zaznamená-li pohybové čidlo pohyb, spustí se záznamové zařízení, ať už je nastavené video nebo foto, a udělá svou práci. Podařilo se mi takto pořídit fotografii zloděje při činu. Nemám sice stoprocentní jistotu, kdo to je, ale více lidem, kteří fotku viděli, připomínal obrázek téhož člověka. Určitě má takovýto více či méně průkazný materiál psychologický efekt a sdělit člověku své podezření podložené fotografií má větší účinek," svěřil se majitel fotopasti, který si nepřál být jmenován.

Podle zpráv od svého okolí soudí, že počet krádeží dřeva opravdu narůstá. „Možná je to jen pocit. V poslední době je detekuju víc, protože se týkají i mě samotného. Dokud člověk nemá, co by mu ukradli, a nikde to nevystavuje, kradou asi jinde," usmál se.

Policejní kontroly

Na zloděje dřeva se pravidelně zaměřují i policisté. Ti provádějí namátkové kontroly řidičů, kteří vozí dřevo s nákladními automobily. „Tyto kontroly byly aktuální v době, kdy se dřevo ztrácelo přímo ze skládek v lese a zloději odvezli najednou celé nákladní auto dřeva. Zde jsme kontrolovali jednak řidiče, ale i doklady ke dřevu," upozornila Hana Kotková.

Namátkové kontroly dělají strážci zákona i u drobných odvozců a zpracovatelů. Tam většinou provádějí běžnou kontrolu řidiče a vozidla. „Odkud dřevo lidé mají, je velice těžko prokazatelné. Mají totiž buď vlastní les, koupili jej nebo dřevo dostali od známého," poukázala na obtížné prokazování jednotlivých případů mluvčí.