Zajistit péči o staré lidi pomáhalo podle mluvčí Kraje Vysočina Jitky Svatošové na žádost kraje patnáct vojáků už od 9. září. Z domova odjeli vojáci v pátek ráno. Podle krajského hygienika Jiřího Kose byla pomoc armády byla pro domov nutná.

„Vlastními silami bychom to těžko zvládli,“ konstatoval ředitel Petr Vaněk. Domov se podle hygieniků dostal do situace, kdy ze dne na den přišel o tři čtvrtě personálu a dokonce žádal o pomoc dobrovolníky.

V současné době se Domov tedy bez pomoci vojáků dokáže obejít. V posledním týdnu se podle hygieny sice počet obyvatel domova s covidem-19 ještě zvýšil o dva na 29, podle Kose jsou ale stále z jednoho zasaženého oddělení, nákaza v Domově je pod kontrolou. Sedm klientů Domova s prokázanou nákazou zemřelo. Do Domova v Humpolci nejdřív armáda poslala odborníky Centra biologické ochrany Těchonín. Pomohli nastavit hygienická opatření, proškolili personál i vojáky, kteří tam začínali pomáhat. Příslušníci 42. mechanizovaného praporu Tábor a 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec měli v domově původně zůstat dva týdny, na žádost kraje prodloužili pobyt o dva dny.

Podle hygieniků vojáci v domově pomáhali s péčí o klienty i s úklidem. Dvakrát denně také vojáci uvnitř domova prováděli úplnou dezinfekci. Vojáci mohli být vyslaní na základě usnesení vlády z poloviny dubna, která v souvislosti s koronavirem povolila použití armády k záchranným pracím. V Humpolci jde o třetí nasazení armády v sociálních zařízeních pro seniory. Vojáci už pomáhali v Alzheimercentrech v Ostravě a Jihlavě.