Děkanskou zahradu, která leží téměř v centru města, nedaleko kostela svatého Bartoloměje, opravdu čekají úpravy a zvelebování. „Historicky hodnotný venkovní prostor městského parku vyžaduje komplexní revitalizaci a arboristický zásah,“ potvrdil starosta Pelhřimova Ladislav Med.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.

Řeč je konkrétně o spodní části parku, kde se aktuálně nachází minigolf. „Uvažujeme o tom, že minigolf přesuneme k rybníku Stráž,“ prozradil Ladislav Med.

Na tomto místě pak vznikne klidová část parku, kde se budou moci lidé zastavit, odpočinout si nebo posedět na lavičce. „Myslím si, že pro lidi z okolních paneláků, hlavně pro maminky s dětmi je to výborný místo. Ideální je třeba na nedělní procházku nebo na sraz s kamarádkou. Zahradou prochází dost lidí, takže je super, že spodní část bude uzpůsobená na klid a relaxaci,“ vítá plánované úpravy Miroslava Havelková z Pelhřimova.

V Děkanské zahradě, jejíž součástí je také dětské hřiště, domek českého kněze a spisovatele Františka Bernarda Vaňka a voliéra s exotickými ptáky, přibude ještě kašna. „Do zahrady chceme přesunout historickou kašnu z Růžové ulice, která je stará asi tři sta let. Místo by mohla najít pod chodníčkem, po pravé straně, když jdeme od centra. Kdysi tam býval kolotoč,“ doplnil pelhřimovský starosta.

Vedení pelhřimovské radnice se tak rozhodlo zadat krajinářskou studii, jejíž součástí je zpracování kompletní projektové dokumentace. „Tento prostor má vysoký odpočinkový potenciál a v konečném důsledku by zde mohl vzniknout park pro setkávání lidí a trávení volného času. Samozřejmě je potřeba navázat na historické hodnoty, zachovat přírodní charakter a nenásilně včlenit aktivity,“ uvedl k tomuto záměru místostarosta Pelhřimova Zdeněk Jaroš.

Historie místa

Děkanská zahrada byla založená již v roce 1603 jako součást fary. Obnově a větší péči se ji opět dostalo až ve třicátých letech 20. století zásluhou pelhřimovského děkana Františka Bernarda Vaňka. V zahradě se nacházel jediný objekt, a to zahradní domek. K jeho obnovení došlo v roce 1932 v duchu tehdejší památkové péče. Děkan František Bernard Vaněk (1872–1944) je obzvlášť pro Pelhřimov a jeho kulturní historii významnou osobností. V zahradním domku je umístěn památník věnovaný jeho osobě. Děkan zde rád pobýval a psal své články a kázání. Zařízení domku bylo zrekonstruováno podle dobových fotografií téměř do původní podoby.