V sále tamní základní umělecké školy se zatím naposledy o uplynulém víkendu sešlo přes dvacet lidí, kterým principy takzvané metody paní Werbeck teoreticky i prakticky poodhalil zkušený chorvatský terapeut Baldo Mikulić.

Mezi účastníky byli jak známé tváře, tak i úplní nováčci. Ti, kteří s metodou už zkušenosti měli, potvrdili její blahodárný vliv na zdraví. První zlepšení ovšem pozorovali i ti, kteří za sebou měli teprve den výuky. „Od čtvrtka jsem chraptila, bolelo mě v krku a musím říct, že dnes, kdy cvičím druhý den, je to o hodně lepší," pochvalovala si Radka Gregorová z Třeštice u Třeště v sobotu odpoledne před další částí kurzu.

Jak prozradila, do Kamenice nad Lipou dorazila na doporučení své kolegyně, která metodu paní Werbeck poznala již dříve. „Učím děti, takže denně mluvím a hlasivky dostávají zabrat. Jsem tu i se synem, který zpívá a chtěl by si zlepšit techniku," vysvětlila Gregorová.

Baldo Mikulić zmínil, že metoda je přínosná pro profesionální zpěváky, ale třeba právě i pro učitele, kteří dennodenně mluví. Její účinky však ocení i ostatní, neboť je potvrzeno, že pravidelné cvičení pomáhá například při zažívacích potížích, astmatu, problémech s dýcháním a při vadách řeči, jako je koktání. „Hlas je jako partner, musíme mu naslouchat. Většinou si myslíme, že vychází z krku, ale to je jen jedna část. Hlas je záležitostí celého těla, kterým by měl procházet bez překážek," nastínil hlavní myšlenky metody paní Werbeck chorvatský terapeut.

On sám se terapii pomocí této metody věnuje kolem dvaceti let. V Kamenici předvedl nejrůznější cviky, během nichž do chodu zapojil nejen hlas a dech, ale také jednotlivé části těla.
Zároveň se účastníků kurzu ptal, co je osobně trápí a jak se cítí. „Přijela jsem z Ostravy se svou dcerou Ludmilou, která zpívá. Já hudebník sice nejsem, ale občas si ráda zazpívám, a tak jsem tuto metodu loni vyzkoušela. Postupem času mě zaujalo, jak úžasně působí na celé mé tělo. Měla jsem problémy se zažíváním, a ty zmizely," popsala své zkušenosti Jana Hamrlová z Ostravy.

Také Jana Fridrichovská si jako učitelka v mateřské škole a zpěvačka nemohla metodu vynachválit. „Když sečtu své povolání se zpěvem v country kapele, tak je to velký nápor na mé hlasivky. Také trpím diskalkulií, což je porucha učení," vyjmenovala Fridrichovská, která do Kamenice nad Lipou přijela z nedaleké vesnice Pelec. Díky této metodě však dělá výrazné pokroky. „Zlepšení odhadem o 80 procent pociťuji i v souvislosti s diskalkulují. Rodičům dětí s poruchami učení tak mohu tuto metodu jen doporučit," poradila účastnice kurzu.

Z historie
Metoda paní Werbeck dostala jméno podle své zakladatelky, známé švédské sopranistky Valborg Werbeck-Svärdström, která kvůli špatné technice zpěvu ztratila v roce 1903 hlas. Začala pracovat na vlastním přístupu a našla metodu, díky níž se jí hlas postupně vracel. Později vyvinula „školu pro odhalení hlasu" a aplikovala ji při práci s handicapovanými.