Toalety chybějí hlavně na konci města směrem k autobusovému nádraží a obchodní zóně u Billy. Tam by nějaké veřejné WC uvítala například Jana Adamovská. „Pelhřimov má jen jedny záchody, a to v centru. Tady na okraji nic není, kromě autobusáku. A tam bývá zavřeno v době, kdy to potřebujete nejvíc. Vím to, jezdím do města pravidelně. Na náměstí byla nedávno mapa, kam mohli lidé napsat, co je ve městě potřeba zlepšit. Dala bych tam tohle,“ poznamenala. Oproti tomu místnímu Jiřímu Kalinovi chybí veřejné toalety hlavně v obchodní zóně u Billy kde se denně pohybuje nejvíc lidí.

Obchodní dům Vysočina po úklidu; Zdroj: Se souhlasem města
Už žádné odpadky. Podívejte, jak je okolí obchodního domu v Pelhřimově uklizené

Jediné veřejné toalety jsou ve městě kousek od náměstí v ulici Příkopy naproti finančnímu úřadu. Návštěvník je najde bez problémů podle orientačních tabulí. „Provozují je technické služby města Pelhřimov. Jsou otevřené v létě dokonce i v neděli,“ upozornil místostarosta Zdeněk Jaroš. Toalety jsou vzorně uklizené. O to se stará Ludmila Zlatníková. Kolik lidí toalety navštíví, záleží na roční době i na počasí. „Když je hezky, projde tu běžně i víc než padesát lidí,“ řekla.

Jediné hygienické zařízení ale ve městě nestačí. „Hlavně autobusové nádraží je problém. Areál nám nepatří. Majitel má v čekárně WC, ale je otevřené jen v době, kdy je v čekárně služba. Jinak je tam zavřeno,“ konstatoval místostarosta. Jak dodal, provozovatele chápe, protože autobusové nádraží a jeho okolí včetně toalet často navštěvují lidé bez domova. S bezdomovci se na veřejném WC Ludmila Zlatníková potkala asi dvakrát. „Byli vždycky slušní. Zaplatili a šli. Problémy nedělali,“ poznamenala.

Veselá na Pelhřimovsku
O titul Vesnice roku bojuje jediná obec z Pelhřimovska. Víme, kdo se přihlásil

Podle Zdeňka Jaroše má už pelhřimovská radnice nápad, jak počet hygienických zařízení rozšířit. „Například u autobusového nádraží nebo na novém parkovišti, které plánujeme u Billy. Nebudou to žádné mobilní budky, ale zděné toalety na zámek. Kdo je chce použít, vhodí do zámku minci, takže asi nic pro bezdomovce,“ konstatoval. Jenže drobnou minci si může opatřit i bezdomovec. To je podle místostarosty sice pravda, ale moderní toalety budou takzvaně chytré. „Zařízení uvnitř dokáže rozpoznat, kdo je běžný návštěvník a kdo se tam zdržuje zbytečně dlouho nebo by tam chtěl dokonce přespat a upozorní provozovatele,“ vysvětlil Jaroš.

Problémy s malým počtem hygienických zařízení nemá jen Pelhřimov. V poslední době to řešil i Golčův Jeníkov nebo Lipnice nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, kde turisté využívali WC v tamním hostinci U České koruny tak dlouho, až se to majitelům přestalo líbit.