Je ale nezbytné myslet na to, že jaro je také obdobím, kdy se příroda po zimním spánku probouzí a líhnou či rodí se mláďata ptáků a drobných i větších savců.

Proto je třeba dodržovat 
i několik zásad. „Při pohybu v přírodě by se lidé měli pohybovat pouze po cestách 
a značených stezkách. Vždy by zároveň měli brát ohled 
na čerstvě narozená mláďata a jejich matky. Zvláště samice některých živočišných druhů mohou být ve snaze bránit své potomky pro člověka navíc velmi nebezpečné. Každoročně u nás na jaře dochází k případům, kdy bachyně bránící selata napadne člověka," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.

Pokud se lidé chtějí vyhnout střetu s divokým prasetem, měli by se vyhýbat polím se vzrostlým obilím, kukuřicí a lesním houštinám.

Pomoc nepřehánět!

Lidé si často myslí, že mláďata potřebují jejich pomoc, ale podle ochránců přírody je tomu právě naopak. „Do stanic se tak zbytečně dostávají sebraná mláďata savců, která mohou vypadat opuštěně. U malých ptáčat je tomu tak, že jejich první výlety z hnízda jsou neobratné,
a může trvat pár hodin, než se naučí plně létat. Právě v takových obdobích jsou nejzranitelnější a lidé je chytají 
s tím, že jsou zraněná. Před tím, než lidé cokoliv udělají, je nejlepší zavolat záchrannou stanici, kde jim její pracovníci ochotně poradí," řekl vedoucí Záchranné stanice pro živočichy Vlašim Stanislav Němec.

Ohleduplní vůči okolní přírodě by měli být také majitelé psů. „V tomto období by psy neměli pouštět v blízkosti polí, luk a lesů. Hrozí tak, 
že vystopují mládě, které zakousnou, či jen vyplaší matku od mláděte. Majitelé psů by v tomto měli být obezřetní," dodal Němec.

Podle něj se vztah lidí 
k přírodě za poslední desetiletí změnil k lepšímu. „Je to vidět také na zájmu lidí o zvířata, volají v podstatě nepřetržitě každý den. Telefonáty, které vyřizujeme, se týkají zraněných zvířat, osiřelých mláďat a obecně volně žijících zvířat v nouzi. Samozřejmě výjimky potvrzují pravidlo, a také narážíme na lidskou lhostejnost a nedbalost," namítl Němec.

Další pravidlo, které by měli všichni dodržovat, je, že na mláďata některých druhů živočichů se v žádném případě nesmí sahat. Takováto neuváženost může odradit rodiče, kteří mládě poznamenané pachem člověka opustí.

Denisa Šimanová