S přicházejícím podzimem se už vracejí 
domů a zpátky do škol. Patří 
k nim například i Zuzana Císařová, Tereza Vaňková či Jakub Šerák, kteří se shodli na tom, že vycestovat do zahraničí je výbornou příležitostí, jak získat cenné životní zkušenosti.

Studenti zjistili, že sehnat dočasnou práci v zahraničí není až takový problém. Například dvě dívky z Pelhřimovska si našly brigádu 
v USA přes agenturu, kterou našly na internetu. Jedna 
z nich vyrazila do Atlanty
a druhá do Montany.

Dvacetiletá Zuzana Císařová studuje prvním rokem na vysoké škole, kam nastoupila po absolvování humpoleckého gymnázia. Odletět do USA se rozhodla v dubnu, kdy přemýšlela, jak stráví prázdniny. Chtěla cestovat, ale na výlet si musela vydělat. Ještě tu noc se přihlásila do cestovního programu a našla si práci 
v Atlantě. „Nejen, že jsem letěla sama takovou dálku, ale navíc to pro mě byl úplně první let. Ze začátku jsem měla ze všeho strach," přiznala Císařová.

V hlavním městě státu Georgia pracovala jako plavčice. „Sledovat tři měsíce bazén plný dětí, to není nic snadného. Nevíte, kdy se co stane," pověděla Císařová.

I když pro ni byly začátky těžké a angličtinu také zrovna nesypala z rukávu, léto hodnotí pozitivně. „Občas, když se dostanete na neznámé místo, jste unavení a musíte řešit co dál, se ptáte – proč? Teď jsem přece mohla sedět doma, pít kafe a mít klid. Pak ale dojedete na nějaké úžasné místo, jako já na výlet do Miami, a máte odpověď," usmála se Zuzana Císařová. Z USA se vrátila plná pozitivní energie. „Byla to pro mě obrovská zkušenost, za rok bych ráda do San Franciska," plánuje.

Na Pelhřimovsku pomáhá mladým lidem zprostředkovávat stáže v zahraničí například pelhřimovská Hodina H. „Nejde přímo to, že bychom práci v zahraničí nabízeli. Spíše studentům poskytujeme příslušné informace o tom, kde je možné brigádu sehnat a vše důležité kolem," informovala Eva Havlíčková.

Více než o pracovní stáže se Hodina H zajímá o mezinárodní projekty v rámci programu Erasmus plus. „Vysíláme mladé lidi na různé vzdělávací programy do zahraničí. O prázdninách byli například v Estonsku, nyní máme pár studentů 
ve Španělsku a za týden je 
v plánu například Polsko," doplnila Havlíčková.

Další studentkou, která si odletěla splnit svůj dětský sen, je dvaadvacetiletá Tereza Vaňková ze Senožat.
O tom, že se někam vydá, už přemýšlela delší dobu. Chyběla jí ale odvaha. Jednou předběžně vyplnila formulář cestovní agentury na práci 
v USA. Druhý den jí z agentury volali a 6. června už seděla v letadle do Montany.

Pracovala tam tři měsíce jako pomocná kuchařka 
v pizzerii. „Začátky nebyly snadné. Byla jsem tu jediná Češka. Postupně jsem ale poznala spoustu skvělých kamarádů opravdu z celého světa. Bylo to nezapomenutelné léto," sdělila Vaňková.

Po necelých třech měsících práce ji čekalo zasloužené volno. „Vždycky jsem chtěla do Los Angeles. Vidět nápis Hollywood a navštívit Rodeo Drive," podělila se 
o své zážitky Tereza, jež je právě na výletě v Kalifornii. Domů přiletí příští týden.

Samozřejmě nejen Amerika je cílem mladých lidí. Pár z Humpolce, Jakub Šerák (23) a Soňa Stloukalová (23), odletěl na východní pobřeží Mallorky na pracovní stáž. Na ostrově, který je součástí Španělska, pracovali v hotelu. Soňa jako servírka, Jakub u grilu. „Mallorca je opravdu nádherná. Akorát práce byla docela náročná, protože hotel byl neustále plný turistů," zavzpomínal Šerák. Pracovali šest dní v týdnu a od hotelu měli zajištěné ubytování i stravu. „Celé dva měsíce byly super. Všechno šlo bez problémů až na poslední den. Zamluvil jsem špatně transfer na letiště, takže jsme si během chvíle museli zajistit jiný odvoz. Naštěstí nás odvezl jeden místní dobrák. Odlet jsme nakonec stihli, ale jen tak tak," vylíčil Šerák.

Studentky z Humpolecka Barbora Medová (23) a Klára Telecká (23) se zase rozhodly trávit léto v zemi ohně
a ledu, na Islandu. „Chtěly jsme nějakou atypickou zemi, navíc jsme slyšely, že na Islandu se dají vydělat slušné peníze," řekla Medová. Island dívky naprosto uchvátil, příště by ale chtěly zkusit něco nového, třeba Austrálii nebo Nový Zéland.

Lucie Ješátková