Vystavené artefakty prozrazují, že Kamil Nechvátal, dnes už důchodce, sbírá audiovizuální techniku od mládí, předměty pocházejí z padesátých i šedesátých let dvacátého století. „Kamil Nechvátal přitom vystavuje pouze část své své sbírky. Částečně i z důvodu, že naše obecní knihovna má omezené prostorové možnosti,“ připomněla vyskytenská knihovnice Věra Jarošová.

Sama prázdninové výstavy pořádá od roku 2010, kdy vedení knihovny převzala. „S pořádáním výstav jsem nevázala na počiny mé předchůdkyně a obecní kronikářky Aleny Vesecké,“ zdůraznila Věra Jarošová.

Při přípravě výstav, které pořádá po celý rok, se soustředí na místní a regionální tvůrce. „Díky těmto aktivním lidem jsme tady měli v poslední době například několik výstav fotografií nebo obrazů, ale také výtvarné práce dětí z místní mateřské školy, svoji práce prezentoval keramický kroužek pro děti i dospělé, který u nás v obci působí,“ vyjmenovala některé z počinů, které kromě knih lákaly v posledních letech či měsících k návštěvě vyskytenské obecní knihovny, Věra Jarošová.

Největší návštěvnost mají výstavy prázdninové. Jedna trvají dva měsíce, jednak se na ně přicházejí podívat i turisté, a to nejen z nedalekého kempu. „Na prázdninové výstavy k nám přijde většinou 120 až 150 lidí, podobné to bude i tentokrát. Už teď mám v návštěvní knize desítky podpisů, navíc se ne všichni návštěvníci podepíší,“ přiblížila zkušenosti knihovnice z Vyskytné.

Navíc právě na prázdniny se snaží připravovat výstavy ještě o něco zajímavější než během roku. Loni měla úspěch prodejní výstava Fokusu Vysočině, před dvěma i třemi lety měly velmi dobrý ohlas dvě výstavy různých papírových modelů, postupně vojenských aut a historických objektů.

Výstavy v obecní knihovně jsou přístupné vždy v pátek od 14 do 17 hodin, tedy v době půjčování knih. „Když má ale někdo zájem a jsem doma, tak se sem jdeme podívat po předchozí domluvě i jindy,“ dodala vyskytenský knihovnice a pořadatelka výstav s regionálním zaměřením Věra Jarošová.