Pravé plzeňské pivo si mohou lidé v Jihlavě dát například v Dělnickém domě, tam půllitr vyjde na devětapadesát korun. „Zhruba tři měsíce zpátky zdražil pivovar, tak jsme o dvě koruny také zvedli cenu,“ vysvětlil manažer restaurace Michal Daniš. Cena „Plzně“ se zvedla také v restauraci Buena Vista, tam je nyní za pětašedesát korun. O pár korun podražily i jiné značky piva, dle hostinských ostatní pivovary vždy reagují na cenovou politiku Plzeňského Prazdroje.

Štamgasti samozřejmě zdražení zaznamenali, na pivo ale kvůli tomu chodit nepřestali. „Ke zdražení za poslední rok došlo, ale je to v řádu korun, nic dramatického. Plzeň u nás stojí padesát korun, jiné značky jsou samozřejmě levnější. Do hospody jdu jen jednou za čas, tak to příliš neřeším,” řekl Miloš Černý, který do Jihlavy dojíždí z menšího města na Pelhřimovsku. Také Dalibor Špejtek z loucké restaurace Kolnička vypozoroval, že lidé, kteří jdou na oběd, cenu jednoho nebo dvou piv tolik neřeší. Zlatavého moku se tam už několik let prodává stále stejně.

Točenou Plzeň si mohou Jihlavané vychutnat v Dělnickém domě, v Buena Vistě nebo třeba v Pivním Ráji.
Cena Plzně se v Jihlavě od podzimu nezměnila, ve vzduchu ale visí další zdražení

V podobném duchu hovořila Jana Růžičková. „Všimli jsme si, že pivo o nějakou tu korunu zdražilo, ale to se dalo čekat, protože obecně zdražuje téměř vše. To nám ale nebrání v tom, si jednou za čas zajít na jídlo a k tomu pivo patří. Když to není každý den po dvaceti kouscích, tak nám to rodinný rozpočet opravdu nezruinuje. A je potřeba trošku podržet oblíbené podniky," usmála se žena. Od vedlejšího stolu reagoval také Radim Polnický. „Na placené částce ani nepoznám, jestli pivo stojí o dvě koruny více nebo méně, stejně dávám dýško. Oběd v restauraci je ale také společenská záležitost," doplnil Polnický.

Zdražit musely i další pivovary v Česku, včetně těch z Vysočiny. „Rodinný pivovar Bernard upravil v polovině října ceny všeho piva pro restaurace a hospody, nikoliv pro prodejny, o korunu na jedno pivo. To je asi o pět a půl procenta,“ sdělil mluvčí pivovaru Radek Tulis s tím, že k úpravě došlo po roce. Důvodem jsou rostoucí náklady.

Zdroj: Deník/Martin Singr

Letos naopak drží ceny pivovar Rebel z Havlíčkova Brodu. „Naposledy jsme zdražovali v říjnu 2022,“ řekl Pavel Bouda z pivovaru s tím, že se ve většině případů zdražování týkalo lahvového piva, sudů dodávaných do restaurací i sortimentu pro Pivovarskou prodejnu. Brzy ale přejde pivo do vyšší sazby daně, a to se bude muset odrazit na ceně.

Ceny ovlivní změny v DPH

Od ledna lze však očekávat zdražování zlatavého moku, zvýší se totiž daň. Od Nového roku skončí česká rarita, která je pozůstatkem z doby covidové. Od pandemie je totiž v restauracích daň na točené pivo deset procent. Při natočení do džbánku je to však patnáct procent a kdo si chce pivo odnést v plastové lahvi, platí DPH ve výši jednadvacet procent. Stávalo se, že si lidi objednali čtyři půllitry a pak pivo přelili do plastové lahve. Od Nového roku bude opět sazba jednotná, a to jednadvacet procent.

To se bude muset promítnout do cen. „My pivo nezdražíme, budeme jen kasírovat DPH navíc. Nejde o zdražení od nás, stát od nás chce více peněz a my je musíme vybrat,“ řekl majitel jihlavské restaurace Buena Vista Rudolf Penn. „Já pivo zdražovat nebudu, jen narovnám změnu v dani z přidané hodnoty, kterou musím platit,“ zdůraznil.

Restaurace Stonařov má výhodnou polohu uprostřed městyse a hlavně vedle frekventované silnice mezi Jihlavou a Znojmem.
Špatná doba. Restaurace ve Stonařově je už půl roku zavřená

O čtyři až pět korun vyšší cenovka za „velkou Plzeň“ bude i v Dělnickém domě. Restaurace z toho důvodu musí měnit i jídelního lístky, což vyjde na tisíce korun. „Máme i karty na nápoje a firma, která nám je dodává, už nadává, že je nebaví to měnit čtyřikrát za rok. Dříve to bylo jednou ročně,“ povzdechl si Michal Daniš.

Rodinný pivovar Bernard nevidí změny v daňové politice pozitivně. „Obáváme se, že to bude znamenat odliv zákazníků a tedy konec především provozoven v menších obcích a těch podniků, které žijí jen z prodeje nápojů. V konečném důsledku to tedy bude mít dopad i na pivovary, které prodají méně piva. Otázkou tedy je, zda stát na vyšším DPH z piva vybere více, či méně, nehledě na další dopady, jako jsou uzavřené provozovny, které právě třeba v malých obcích bývají jediným místem, kde se lidé schází, baví se,“ uvažoval nahlas mluvčí humpoleckého pivovaru.

Jak se mění cena plzeňského piva v Jihlavě:
Buena Vista - Restaurant – 65 Kč (62 Kč na jaře 2023 a na podzim 2022, 57 Kč na jaře 2022, 52 Kč na podzim a na jaře 2021)
Restaurace Dělnický dům - 59 Kč (57 Kč na jaře 2023 a na podzim 2022, 52 Kč na jaře 2022, 49 Kč na podzim a na jaře 2021) Cena je za půllitr točeného piva.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jubilejní Aukční lahev Pilsner Urquell: skleněný skvost vyrobili v Janštejně

Zdroj: Deník/Martin Singr