Hygienici napočítali za sedmačtyřicátý týden roku na Vysočině v průměru téměř sedmnáct stovek nemocných v přepočtu na sto tisíc obyvatel. Ve srovnání s předchozím týdnem je to o více než dvě stovky. „Na Vysočině evidujeme 1685 nových případů akutních respiračních onemocnění v přepočtu na sto tisíc obyvatel,“ vyčíslila mluvčí krajské hygienické stanice na Vysočině Jana Böhmová.

Nejhorší situace je podle hygieniků na Žďársku, tam číslo vystoupalo na hodnotu 2104, hned za Žďárskem se ve vysokých číslech umístilo Jihlavsko. „Tam evidujeme 1786 případů na sto tisíc obyvatel. Nejméně nových případů je stále na Třebíčsku, kde je hlášeno 1356 nových případů,“ doplnila mluvčí hygieniků. Na Havlíčkobrodsku hygienici napočítali 1578 nemocných a na Pelhřimovsku 1465.

V Kamenici u Jihlavy rozsvítili vánoční strom. Předcházely tomu dětské dílničky a adventní jarmark.
Tipy na rozsvícení vánočních stromů na Jihlavsku. Víme, kdy se rozzáří u vás

Podle hygieniků se akutní respirační onemocnění v Kraji Vysočina šíří ve všech věkových skupinách, nejvíce nemocných je ale mezi dětmi do pěti let.

Krajská hygienická stanice nicméně doporučuje všem, nejen důchodcům a chronicky nemocným lidem, aby dodržovali hygienická pravidla. Zájemci je najdou ZDE

V Jihlavě podali výpověď přesčasů všichni lékaři na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, pediatrii a interně. Ilustrační foto: Deník/Jaroslav Loskot
Jihlavská nemocnice v problémech: sto padesát doktorů odmítlo sloužit přesčasy

Hygienici také doporučují očkování proti chřipce a Covid-19. „Očkování je nejúčinnější ochrana před vážnými komplikacemi a zdravotními následky onemocnění,“ doplnila mluvčí hygieniků Jana Böhmová.

Celorepublikově přinesl sedmačtyřicátý týden oproti předchozímu nárůst chřipkových onemocnění o 125 procent. „Hodnoty odpovídají sezonnímu období. U chřipkových onemocnění dosahují hranice začátku nepříznivé epidemiologické situace,“ doplnili hygienici na sociální síti X.