Na rozpálené ploše náměstí se nikdo nezdržuje déle, než je nezbytně nutné. Lavičky lemující náměstí mimo stín zejí prázdnotou. Jen z kašny je slyšet křik a smích. Hrají si v ní totiž děti, kterým asi každý dospělý závidí. Útěchou jim může být alespoň mírný vánek, který občas rozrazí dusné horko. „Teplo je velké, ale ještě to jde. Na dech jsem dobrá, takže to zvládám,“ usmívá se sebevědomě důchodkyně Anna Vencálková. A to je Vysočina v porovnání se zbytkem republiky svěží enklávou uprostřed horoucího pekla.

NA řadě míst v zemi se teploměry zastaví i na sedmatřiceti stupních Celsia. Vysočině se jako jediné extrémní tropy vyhnou. Výheň lze ovšem očekávat i tak. „Na Vysočině očekáváme teploty většinou v rozmezí jedenatřicet až čtyřiatřicet stupňů Celsia. Na Havlíčkobrodsku a Třebíčsku se však může maximální teplota lokálně dostat ještě o stupeň výš. V noci na pátek pak čekáme od západu přechod studené fronty,“ uvedl Ondřej Brambus z z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Ilustrační foto
V rodinném domě v Humpolci nakradl za téměř tři sta tisíc korun

Při poslední vlně veder na přelomu měsíce lidé padali jak švestky. „Od 27.června do 30.června uskutečnili naši záchranáři průměrně 145 výjezdů denně. To je o zhruba třináct procent nad průměrem zbytku roku. Ošetřených pacientů po kolapsu bylo padesát. Další přibližně sedmdesátka výjezdů se týkala stavů jako dušnost či vysoký krevní tlak, tedy potíží, které určitě mohly s vysokými teplotami souviset,“ uvedl dříve mluvčí vysočinských záchranářů Petr Janáček.

Lékaři i záchranáři v souvislosti s extrémními teplotami proto radí dbát na pitný režim. Především důchodci a děti by si na něj měli dávat pozor, neboť mají sníženou potřebu pít. „Centrum žízně u seniorů už není tak citlivé. Také často berou prášky na tlak, které způsobují odčerpání tekutin z cév. Když se k tomu přidá i cukrovka, kvůli níž z těla močí opět vychází více vody, je to problém," uvedla již dříve profesorka patofyziologie z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně Anna Vašků.

Pítka mohou pomoci

K osvěžení a doplnění tekutin mohou posloužit i veřejná pítka. Na Vysočině jich je několik. V Jihlavě například v parku Gustava Mahlera. Ve Žďáru nad Sázavou u Staré radnice a v atriu za obchodními domy. V Třebíči se pítko nachází u čerpačky Heraltické vody a v Havlíčkově Brodě například na Havlíčkově náměstí. „Dělám z domu, takže ven moc nemusím. Dlouho jsem přemýšlel nad mobilní klimatizaci. Kvůli nastupujícím vedrům jsme si ji domů konečně pořídili," vyřešil tropy například osmadvacetiletý Lukáš Štrobl.

Příznaků dehydratace je hned několik, například suchá pokožka a lepení se jazyku na patro. „Největší nápovědou je barva moči. Bílá znamená dostatek vody. Žlutá nedostatek," řekl lékař Tomáš Klobas.

Pumptracková dráha vznikla například v brněnské Bystrci. Ilustrační foto
Chcete pumptrackovou dráhu? Ptá se pelhřimovská radnice. Spustila k tomu anketu

Staří lidé by tak v ideálním případě neměli vůbec vycházet během dne z domu, neboť jim hrozí úpal, úžeh a následné zhroucení. Pokud tak učiní, je potřeba dbát na vhodnou pokrývku hlavy, pohybovat se především ve stínu, často si sedat a hodně pít. I když necítí potřebu.

V případě dětí je zodpovědnost za pitný režim na straně rodičů. „V tom může pomoci ovoce. Například meloun mají děti rády, přičemž je osvěžující a plný vody,“ poradila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.