Nakonec jsme zvolili texty Oliviye Pluzhnikové z Gymnázia Humpolec a Filipa Doležela z Gymnázia Třebíč. „Všech třináct prací, které se sešly v krajském kole, bylo velmi kvalitních. Bez problémů by obstály na stránkách novin, a o to těžší bylo vybírat. Nakonec jsme se rozhodli pro dvě práce, které prezentují rozmanitost uvažování studentů," řekl Marcel Moržol, šéfredaktor vysočinských Deníků. „Určitě by se přitom našly také další, které by si místo ve finále zasloužily, ale kraj mohou zastupovat pouze dvě," dodal.

Příspěvky hodnotil rovněž jihlavský senátor a dlouholetý gymnaziální učitel Miloš Vystrčil. I jemu se studentské práce líbily. Zaujaly jej práce Oliviye Pluzhnikové, René Ramiše ze Žďáru nad Sázavou a Elišky Chlubnové ze Žďáru nad Sázavou. „U té, která psala na téma Moje Evropa, oceňuji zejména závěr práce, ve které se autorka snad jako jediná zmiňuje (možná si to ani neuvědomuje a o to je to pro mě cennější), byť nepřímo, o zásadním významu svobody nebo svobodného rozhodování pro volbu místa pro život," zmínil senátor.

Mluvčí Kraje Vysočina Jitku Svatošovou zaujaly práce Ireny Bártíkové z Gymnázia Havlíčkův Brod, Kateřiny Lorencové a Filipa Doležela, obou z Gymnázia Třebíč. „Je zajímavé vidět fungování Evropské unie očima náctiletých, sdílet v textu jejich asociace a konfrontovat je s realitou. Studenti překvapivě dobře znají tradice zemí EU, netají se svými aktivitami na sociálních sítích, rádi přijímají nabídnuté téma a informace z Facebooku dále sdílejí," řekla Jitka Svatošová k soutěžním textům.

Soutěž naše Evropa organizoval vydavatel regionálních Deníků, společnost VLP, ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR a Odborem informování o evropských záležitostech Úřadu vlády ČR u příležitosti 10. výročí vstupu ČR do Evropské unie. Středoškoláci mohli psát na čtyři témata: V kůži europoslance, Jak se (ne)známe, Evropané na Facebooku a Moje Evropa.

GLOSA: Neumělý pokus jako start nevšední kariéry

Z úst některých středoškoláků na konto literární soutěže Naše Evropa zaznělo, že je témata neoslovila, a proto se do soutěže nepřihlásili. Nečekali jsme masivní zájem, ale uznání patří všem šesti desítkám mladých lidí, kteří přispět zkusili. I neumělý pokus se už pro ty odvážné stal zajímavou zkušeností a do budoucna může být startem třeba nevšední kariéry. Navíc někteří už ukázali, že umí. Možná pak po létech uslyšíme: „Poprvé jsem publikoval v literární soutěži s Deníkem".