A přestože panovala úmorná vedra, slámovalo se od rána do večera. Do malebného městečka dorazil i plyšový medvídek Kuky, samozřejmě, že pouze ten ze slámy. „Vyrábíme postavičky, které budou připomínat požární útok,“ prozradila Tereza Vlčková z Červené Řečice, která si společně se svými kamarádkami pohrávala s rozpálenou slámou již od sobotního rána.

Výtvory zdobí park

Již tradičním účastníkem je i Zdeněk Coufal z Českých Budějovic. „S celou rodinou jsem tady byl poprvé před třemi lety. Velmi se nám tady zalíbilo, takže už jezdíme pravidelně,“ pověděl Coufal, který do Červené Řečice poprvé přijel na doporučení svého velkého kamaráda, kterému je líto, v jakém stavu je stále více chátrající červenořečický zámek.

Slámování ovšem není jen o stéblech slámy, ale je to pro městečko společenská událost. Kromě tvorby ze slámy se na zámku také promítalo, vystoupilo několik hudebníků nebo divadelní společnost. V neděli dopoledne o půl jedenácté se konala slavnostní vernisáž slamáků. Tyto umělecké výtvory budou nyní několik týdnů zdobit park.

„S návštěvností jsme nadmíru spokojeni. Děkovat můžeme především hezkému počasí. Kromě tradičních účastníků se tady objevila i celá řada lidí, kteří jeli jen tak okolo a nebo si chtěli zpříjemnit rozjasněný den,“ usmál se zakladatel akce Jiří Jedlička.