„Je to jedna z akcí, kterou knihovna chystá k výročí republiky,“ informovala Ludmila Trnková, vedoucí Městské knihovny Humpolec.

Soutěž by se mohla stát současně i odkazem do budoucna. „Myslíme si zároveň, že toto bude taková symbolická dokumentace. Jednak toho, jak Humpolec a některé jeho místní části vypadaly právě v tomto roce, ale třeba i to, jaká literatura se četla,“ upozornila na další význam Trnková.

Podmínka pro účast je jednoduchá. Stačí vybrat své oblíbené místo v Humpolci a do snímku zakomponovat oblíbenou knihu.

Soutěží se ve společné kategorii. „Může se přihlásit kdokoliv,“ upozornila Trnková. „Říkali jsme si, že by to mohl být i námět pro náhodně projíždějící nebo pro lidi, kteří mají prostě jen Humpolec a jeho místní části rádi,“ konstatovala Trnková s tím, že autor fotografie nejen nemusí bydlet v Humpolci, ale ani nemusí být čtenářem tamní knihovny.

Soutěž oficiálně odstartovala v polovině dubna. Své fotografie, maximálně tři snímky, pak mohou jednotliví zájemci posílat až do 5. září.

První nadšenci se podle vedoucí knihovny již ozývají. „Máme zájemce, kteří se přicházejí ptát a přemýšlejí o tom, co by se dalo vyfotografovat a podobně,“ sdělila s úsměvem Ludmila Trnková.

Jednotlivá díla budou posuzovat tři odborníci. Veřejnost pak bude moci svůj názor vyjádřit na facebookových stránkách knihovny, kde se bude hlasovat o oblíbenosti. „Tyto dvě kritéria se sejdou a po uzavření slavnostně v říjnu vyhlásíme vítěze,“ nastínila plány Trnková.

Podobnou fotografickou soutěž pořádá humpolecká knihovna poprvé. „Knihovnu navštěvuje řada lidí, kteří si půjčují literaturu o fotografování. Víme, že tady v Humpolci je řada opravdu velice šikovných fotoamatérů,“ zhodnotila Ludmila Trnková „Tak jsme si říkali, že by bylo dobré nějakým způsobem jejich práci i více prezentovat,“ dodala na závěr vedoucí humpolecké knihovny.