Tamní volební místnost se nachází v kulturním domě vlevo od výčepu, se kterým má společné vytápění pomocí kamínek. Domácí atmosféru místnosti dále dotváří její výzdoba, mezi kterou nechybí trumfy místních hasičů. Na stole se nachází talířek s buchtami, které upekla ženská část komise. Z kuchyně voní kuřecí řízky, které komisi připravila hostinská Ivana Sankotová.

V půl dvanácté přichází volit Ctibor Hurda, který využívá bílé (komunální) i žluté (senátní) obálky. Komise hlásí 40 ze 61 voličů, což je vyšší účast, než minule byla v řadě samostatných obcích, o městech ani nemluvě. Volí mladí i staří a většinou jak městské zastupitele, tak i senátory. A přitom nikdo z místních do městského zastupitelstva nekandiduje. 

Předseda volební komise a zároveň předseda osadního výboru Miroslav Švarc tradičně vysokou účast přičítá tomu, že lidé mají zájem o dění v obci i ve městě. Přes léto jsou v Houserovce běžné pravidelné brigády, při kterých město dodá materiál a zaplatí práci padesáti korunami na hodinu a nadšenci se vždy najdou. "Zároveň se o nás město dobře stará a lidé to vědí. Jednou za rok máme veřejnou schůzi, na kterou přijde starosta a vedoucí odboru městského úřadu. Přímý styk je důležitý a zatím to všichni starostové tak ctili," vysvětluje Miroslav Švarc.

U některých voleb v Houserovce a přilehlých Benátkách přijde prý i 70 až 80 procent lidí.

(Více v pondělním vydání Pelhřimovského deníku)