Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výměnu ředitelů ve škole 
v Horní Cerekvi provázejí emoce

Pelhřimovsko – S koncem školního roku už mají na základních školách na Pelhřimovsku jasno, kdo je povede po letních prázdninách.

28.6.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv Deníku

Z konkurzních řízení většinou vyšli vítězně ředitelé, kteří již na školách působili. Jednou z výjimek je Horní Cerekev, kde městští radní na ředitelském postu nepotvrdili stávajícího Viléma Sluku, ale upřednostnili Václava Čecha ze Studené.

„Od konkurzní komise sice získal nejvíce bodů pan Sluka, ale my jsme se rozhodli ředitelské místo obsadit panem Čechem, který ve výsledku získal pouze o jeden bod méně," sdělil hornocerekvický starosta Jaroslav Andrle.

Rozhodnutí představitelů města se Slukovi nelíbí, především ho mrzí, že se nedozvěděl, proč nebyl vybrán. „Celé je to divné. Radní si na mou práci nikdy veřejně nestěžovali. Návštěva české školní inspekce i ostatní kontroly dopadly na výbornou. I rodiče a děti si cení přátelskou atmosféru na naší škole," uvedl Sluka, který si stojí za tím, že svou práci dělal dobře.

Zákopová válka

„Tam, kde došlo k výměně ředitelů základních škol, radnice vždy zveřejnila důvody svého jednání. Já jsem se ale důvody, proč jsem nebyl vybrán, nedozvěděl," dodal Sluka, který na hornocerekvické základní škole „řediteloval" devět let. Problémy mu údajně způsobilo i to, že radní s vyhlášením výsledků výběrového řízení dlouho otáleli.

„Do poslední chvíle jsem věřil, že zůstanu na postu ředitele, a proto mě ani nenapadlo hlásit se na jiné konkurzy. Když přišlo oznámení o mé výměně, byla již všechna výběrová řízení uzavřená," poznamenal Sluka s tím, že chce na škole zůstat jako řadový učitel.

Podle vyjádření starosty Andrleho nebylo vedení města se Slukovou prací spokojeno. „Pan ředitel se dopustil závažných chyb, které nejsou publikovatelné," reagoval na dotaz Andrle. To, zda Vilém Sluka bude ve škole nadále učit, záleží podle něj pouze na novém řediteli.

O odvolání Viléma Sluky se hovořilo už v roce 2004, kdy školská inspekce řešila některé jeho netradiční výchovné metody pro zlobivé žáky, například klečení nebo instalaci chirurgické roušky přes ústa.
Sluka je tehdy obhajoval tím, že sami žáci je brali spíš jako legraci a že on také jako malý chlapec přijal od svého učitele raději pohlavek než poznámku.

nspekce to ale hodnotila jako chování neslučující se s důstojností žáků. Při hrozícím odvolání se za něj tehdy postavil starosta i děti, které dokonce vyrobily emotivní transparenty na jeho obhajobu. Sluka pochybení přiznal a zmíněné metody prý už nepožíval.

Nicméně i v dalších letech se podle svědectví některých žáků například výklad zákopové války při hodině dějepisu odehrával tak, že děti se v lese skryly do zákopů a Sluka po nich střílel neškodnými projektily.

Lepší motivace pro učitele

Dětem se hodina líbila, Vilém Sluka pro ně prý navíc organizoval také volnočasové aktivity. A vojenskou techniku ředitel využil i při jiné školní akci.

„Je to těžké říct. Děti za ním sice asi stojí, ale my rodiče jsme rozhodnutí rady přivítali. Možná nejde ani tak o metody, ale snad přijde někdo, kdo škole víc prospěje jako celku, kdo učitele lépe namotivuje," uvedl rodič jednoho z žáků hornocerekvické základní školy, který si nepřál být jmenován.

Nový ředitel povede i Základní školu Hradská v Humpolci, kde Pavla Bílka vystřídá Vlastimil Fiala. „Radní upřednostnili pana Fialu před panem Bílkem, i přesto, že v hodnocení komise skončil na druhém místě," řekl humpolecký místostarosta Květoslav Namyslo s tím, že výměnu ředitelů neprovázejí emoce tak jako v Horní Cerekvi.

V Kamenici se nic nemění

„Druhá humpolecká základní škola Hálkova bude mít stejného ředitele jako doposud, a to Václava Strnada," doplnil místostarosta Květoslav Namyslo.

Beze změn zůstává také post ředitele Základní školy v Počátkách. „Do výběrového řízení, které jsme vyhlásili, se přihlásil pouze stávající ředitel pan Jaroslav Blažíček, takže nebylo co řešit," informoval počátecký starosta Karel Štefl.

Ani Základní škola v Kamenici nad Lipou nebude mít nové vedení. I ji nadále povede Vladimír Dobal.
„Do konkurzu přišly celkem čtyři přihlášky, z toho jedna byla vyřazena, takže komise vybírala ze tří uchazečů a jako nejlepšího vybrala pana Dobala," potvrdil starosta Kamenice nad Lipou Ivan Pfaur.

Nela Kyselová, Reportéři Deníku

Autor: Nela Kyselová

28.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Milena Šatavová z Rokycan předvedla svou paměť.
9

Rekordmanka dokázala vyjmenovat všechna jména z kalendáře

Ilustrační foto.

Derby mělo jednoznačný charakter

Góly v přesilovkách a skvělá obrana přinesly cennou výhru

Pelhřimov – Po záchranářských sezónách je to velké překvapení. Florbalisté Pelhřimova hrají v I. lize o mety nejvyšší.

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Práce na nové silnici finišují

Pelhřimovsko - Řidiči, kteří cestují po nové silnici, která leží mezi Pelhřimovem a Božejovem, už mohou sjíždět ke všem obcím, jenž právě tato silnice ulevila od rušného provozu.

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Vysočina - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení