„Vysočina se mi zalíbila, vše je tu krásně zelené. Chtěla jsem chaloupku někde v přírodě daleko od města a bez přímých sousedů, na druhou stranu úplně osamocená bez lidí jsem taky žít nechtěla. Domek ve Zlátence mým prioritám naprosto vyhovoval," říká Tutková.

Co je na zmíněném domě vlastně zvláštní? Když se na něj člověk podívá, připadá si, jako by se ocitl o sto let zpátky. Místo plastových oken kopie oken špaletových, místo typických střešních tašek šindel.

„Někteří lidé mou snahu o vrácení chalupy do původního stavu obdivují, budí ale i negativní reakce. Někdy slýchám, že musím být buď šílená, nebo šíleně bohatá, ale není tomu tak," směje se Tutková.

Cena rozhodně není tak vysoká

„Pokud vám šindel dělá specializovaná firma, vyjde vás střecha i na půl milionu korun. Já jsem si ji ale nechala udělat od pána, který šindel sám naštípal a pokládal," vysvětluje majitelka domu.

Střecha je vyrobena ze dřeva modřínu, nemusí se tedy pravidelně natírat jako je tomu v případě šindele ze dřeva smrkového. Dřevo je výborný izolant, v zimě tedy udrží v domě teplo, v létě pak chlad.

Díky střešní fólii pod střechu nezatéká. V zimě by tíhu sněhu mělo udržet silné laťování. Požáru se majitelka chaloupky s šindelovou střechou také neobává.

Dřeva se majitelka chaloupky neobává

„Je známo, že Marie Terezie kdysi vydala zákaz dělat na domech dřevěné střechy právě kvůli požárům, mám ale nový komín vysoko nad střechou, takže se něčeho takového nebojím," říká Tutková.

A jak dlouho taková šindelová střecha vydrží?

„Za ideálních podmínek by měla přežít víc než sedmdesát let. Za našich babiček stály takové chalupy i sto let. Můj skromný odhad je ale tak třicet až čtyřicet," přiznává Tutková.

Jedinou chybou starobylé chaloupky je podle její majitelky blízkost k frekventované silnici Pelhřimov-Tábor.

„Jezdí tu poměrně velké množství aut. Tuhle situaci ale vyřeším. Vytvořím si zde takový malý prales. Chystám se chalupu osázet velkými a hustými keři, abych se tak chránila před hlukem a prachem ze silnice," vysvětluje Tutková.

Karolína Hovorková