Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vymáhat peníze je drahé. Platit za odpad tak dlužníci nemusí

Pelhřimov – Pelhřimovské zastupitelstvo osvobodilo lidi, kteří jsou buď společensky nepřizpůsobiví, nebo nejsou schopni platit jakékoli platby, mají dluhy či jsou v exekucích, od placení místního poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů.

4.11.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Šárka Hoblíková

Konkrétně lidé, kteří mají psaný trvalý pobyt na úřední adrese, tedy tam, kde sídlí pelhřimovský městský úřad, tak díky obecně závazné vyhlášce města Pelhřimova, kterou tamní zastupitelé schválili na středečním zasedání, nebudou muset platit 650 korun ročně. „S takovými občany je velice těžká komunikace. Správce poplatku tak musí kontaktovat úřady práce, sociálního zabezpečení, aby zjistil nějaké podklady 
o těchto osobách. Zda vůbec může a zda od nich dokáže vybrat tento poplatek. Výběr poplatku u těchto osob trvá několik let a většinou to končí tak, že po pěti letech je dlužná částka odepsána," vysvětlil starosta Pelhřimova František Kučera.

Zmíněná vyhláška bude účinná od 1. ledna příštího roku a platit bude na rok. „Po roce můžeme tuto vyhlášku přehodnotit," dodal starosta.

Na středečním zasedání zastupitelstva padly také dotazy, zda radnice kvůli této vyhlášce neočekává masivní nárůst přihlášených lidí právě na adresu městského úřadu. „Po debatě 
s pracovníky městského úřadu, kteří mají zkušenos-ti s tímto přihlašováním, se vůbec neobávám toho, že by si někdo kvůli 650 korunám převedl trvalou adresu například z Pražské ulice sem na městský úřad," řekl František Kučera.

Osob, které mají adresu trvalého pobytu na úřední adrese v Pelhřimově, je momentálně 283. „Z tohoto počtu lidí se podařilo poplatek vybrat pouze od devadesáti z nich, což je asi 60 tisíc korun," řekl starosta.

Ročně město za svoz komunálního odpadu vybere 9 milionů 100 tisíc korun. „Částka 60 tisíc korun je tak v porovnání s touto částkou minimální. Když si pak dáme na misku vah zmíněnou částku 60 tisíc korun a na druhou stranu dáme kolik nákladů, práce a dalších věcí stojí tento výběr, tak by to mělo být trochu efektivní," popsal František Kučera, proč se nevyplatí tyto peníze, konkrétně tedy poplatek ve výši 650 korun, z těchto lidí vymáhat.

Dodal také, že podle výpočtů jsou tedy náklady na vymáhání poplatků za odpad daleko vyšší než částka, kterou by z tohoto případného výběru mohli získat.

Nárůst lidí, kteří svou adresu trvalého pobytu zapíší na adresu, kde sídlí tamní městský úřad, je ročně zhruba třicet osob. „Za rok uvidíme, jestli se toto číslo bude pohybovat kolem 100 nebo 150 lidí, tak je to varující. Jestli bude nárůst do 50 osob, tak si myslím, že je to normální trend, bohužel tak to je," řekl starosta.

Autor: Denisa Šimanová

4.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení