„U příležitosti 130. výročí provozu na trati Tábor - Horní Cerekev vypravíme dva historické vlaky. Z Jihlavy pojede motorový vůz řady 830, dříve M 262.0.. Tento typ byl vyráběn brzy po válce od roku 1949,“ upřesnil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. „Motorový vůz tohoto typu na trati v minulosti skutečně jezdil,“ dodal.

Po další trase zájemce proveze parní lokomotiva. Nebude chybět ani dobové vybavení soupravy. „Druhý vlak pojede z Tábora a bude veden parní lokomotivou řady 354.1 s přezdívkou Všudybylka. V soupravě budou zařazeny historické zelené dřevěné osobní vozy s dřevěnými lavicemi,“ přiblížil Šťáhlavský.

Pelhřimovští uvidí oba historické stroje, trasy se tady totiž protnou. „V Pelhřimově se pak předpokládá možnost prohlédnout si parní lokomotivu a podle provozních možností se také v rámci stanice svést na stanovišti strojvedoucího u parní lokomotivy,“ nastínil Šťáhlavský.

„Zajímá mě historická technika, a to tyhle vlaky jsou. Půjdu se tedy podívat na pelhřimovské nádraží na příjezdy a odjezdy obou vlaků. Vlaky mám všeobecně rád, a když to jde, volím raději tuto formu dopravy,“ pověděl Miroslav Galko, který se oslav zúčastní. „Co se týká starých vlaků, tak naposledy jsem se projel po Bechyňské dráze vlakem přezdívaným Bobinka,“ zavzpomínal.

Cestovatelé mají jedinečnou možnost svézt se historickými stroji a cestou zahlédnout několik zajímavých míst, které tato trať nabízí. „Cílem je především nabídnout možnost svést se v duchu hesla Cesta je cíl a podniknout zážitkovou cestu po pěkné trati, v kouzelné krajině a ve výjimečném historickém vlaku,“ dodal s úsměvem Šťáhlavský.