Památkově chráněné historické objekty se moderních bezbariérových úprav často dočkat nemohou a velmi často se do nich jinak než po příkrých schodech dostat nedá. Pro návštěvníka s pohybovým omezením jsou pak 
v podstatě nedostupné.

Jednu z možností výletu představuje například expozice Zlaté české ručičky Pel᠆hřimov, která se ale nachází 
v novodobém objektu na nábřeží Rekordů a kuriozit v Domě dobrých dnů.

„Máme prostorný výtah, který handicapované návštěvníky bez problému vyveze do kteréhokoli patra," řekl Josef Vaněk 
z agentury Dobrý den Pelhřimov, která muzeum provozuje. Základ expozice tvoří unikátní kolekce více než 90 objektů vyrobených ze zápalek, nejmenší zlatou klec v Česku 
a mnoho dalších neobvyklých výtvorů šikovných rukou. Pro ty, kdo dávají přednost pobytu na čerstvém vzduchu, je připravena procházka Českou knihou rekordů, kterou zvládnou handicapovaní i bez cizí pomoci.

Titíž návštěvníci se ale bez něčí pomoci neobejdou na koupališti Žabák v Humpolci. „Výtah do vody nemáme, ale na vozíčku se dá například dojet až k bazénu a naši plavčíci určitě rádi podají pomocnou ruku," předestřel možnost koupání pro handicapované vedoucí humpoleckých sportovišť Jiří Hynek.

Ten také dodal, že zdravotně postižení mají rovněž možnost využít sníženého vstupného a nově jsou pro ně připraveny například zrekonstruované toalety.

Kdo by ocenil spíše historii, je vítán v synagoze v Nové Cerekvi.  „Žádný specializovaný výtah nemáme, ale pokud k nám přijde někdo, kdo je na vozíčku, vždycky to nějak vyřešíme. Loni tu například byli z občanského sdružení FOKUS a nebyl s tím žádný problém. Na schody dáme dvě prkna jako můstek a je to," popisuje možnosti synagogy Libuše Hodíková, která se zasloužila o její obnovu.

Synagoga v Nové Cerekvi je podle ní v poslední době hojně navštěvovaná a do budoucna plánují i přednášky na různá témata, besedy nebo vystoupení místní školy. „Prostředí synagogy k tomu přímo láká," dodává Hodíková.

Handicapovaným rádi pomohou

S létem jsou spojeny i projížďky parním či motorovým vlakem po úzkorozchodných tratích neboli úzkokolejkách. Na těch jindřichohradeckých jsou na vozíčkáře připraveni, měli by se však ohlásit předem. „Plošiny bohužel nemáme, i když na podzim by se to mělo zlepšit. Na motorových vlacích by se měli objevit nájezdové vozíky a přímo ve vlaku i speciálně vyhrazená místa," vysvětluje vedoucí oddělení provozování dráhy Jiří Pavlík. Podle něj ale i teď není nástup handicapovaných do vlaku žádný problém.

„Pokud se ohlásí třeba pár dní dopředu na příslušné stanici, personál na ně bude připravený a rádi do vlaku pomohou. Zrovna ve středu nastupovali v Jindřichově Hradci čtyři vozíčkáři," dodává Pavlík.

Hrady to mají těžší

Hrady a zámky naopak handicapovaným moc nepřejí. „K hradu vede kamenitá cesta, už ta je hůře přístupná, ale pořád je možnost vyjet nahoru autem. S vozíčkem je možné navštívit pouze některé části nádvoří," říká kastelán hradu Orlík Pavel Koubek s tím, že situace se pravděpodobně nezmění, protože hrad je kulturní památkou a úpravy jako plošiny či výtahy zkrátka není možné udělat.

Podobná situace je i na hradu Kámen. „Na hradě je bohužel spousta schodů a průvodkyně se snaží pohybově omezeným návštěvníkům vyjít maximálně vstříc, ale vždycky to taky není možné. Přemýšlíme do budoucna 
o nákupu schodolezu, ale musíme vybrat nějaký vhodný, přece jen jsou naše schody hodně příkré," dodává správkyně hradu Kámen Monika Kotenová.

Tereza Konířová