Výkupní ceny mléka se ale u některých družstev přibližují hranici rentability – výroba mléka by se brzy zemědělcům mohla přestat vyplácet.
Například Agrodružstvo Košetice podle slov místopředsedy představenstva Zdeňka Duffka prodává mléko za osm korun šedesát haléřů za litr, cena by ale neměla klesnout pod osm korun až osm padesát, aby se výroba mléka družstvu vyplatila.

Podle Duffka výkupní cenu mléka snižují nejen ruské sankce, které v podstatě zrušily odbyt českých mléčných produktů na východ, ale hlavně samotné mlékárny.

„Naštěstí jsme členy Mlékařského a hospodářského družstva Jih se sídlem v Táboře. To je odbytová organizace, která ovládá asi osmnáct procent trhu s mlékem v České republice. Pro jednání s mlékárnami má mnohem lepší pozici než samotná družstva. Tento trend nám byl doporučen vládou a trochu nás chrání před výkyvy cen," vysvětlil Duffek.

Stejným způsobem je zaštítěno i Výrobně-obchodní družstvo (VOD) Jetřichovec. Podle jeho předsedy Josefa Blažka Jih nabízí zemědělským organizacím dlouhodobé smlouvy, nemůže tedy dojít k podobnému případu jako v západočeských Klatovech, kde francouzští majitelé mlékárny dávali svým dodavatelům smlouvy pouze s roční platností.

Evropské kvóty budou zrušeny

Podle Blažka ale pokles cen zatím není tak dramatický, protože v Jetřichovci vyrábějí kvalitní mléko. „Pokud je zdravé stádo a používá se kvalitní krmivo, je dobré i mléko. A i když teď cena mléka klesla o čtyřicet až padesát haléřů a prodáváme ho za osm sedmdesát čtyři, problém zatím nemáme," nechal se slyšet Blažek.

Na cenách mléka se ale do budoucna mohou podepsat i jiné vlivy než jen tolik skloňované ruské sankce. Jednatřicátého března totiž budou zrušeny evropské kvóty na výrobu mléka.

V současné době smí každá členská země EU, a potažmo i každé družstvo v zemi, vyprodukovat jen určité množství tohoto produktu, jinak jí hrozí sankce. Od dubna bude každý stát v EU moci vyrobit libovolné množství mléka.

Zemědělci se ale i na tento fakt dívají vesměs optimisticky. Podle Blažka je zrušení kvót spíše bouří ve sklenici vody. A podobný názor má i předseda VOD Kámen Josef Houček. Hlavní ohrožení spatřuje v zemích jako je Německo a Holandsko, do vývoje cen mléka by podle Houčka mohlo zasáhnout i Polsko.

„Dojivost se měnit nebude, krávy nebudou dávat více mléka než teď. Ceny mléka by ale u nás mohlo ovlivnit navyšování stavů dobytka. K tomu se podle mých informací schyluje právě ve východním Německu, nebude to ale tak dramatické," míní Houček.

VOD Kámen má také dlouholetou smlouvu. Tu nepodepsalo s českými mlékárnami, ale s těmi německými. Výkupní cena za litr je tak podle předsedy tamního družstva o korunu až korunu dvacet vyšší než u dodavatelů do českých mlékáren. Na spotřebitele by změny výkupní ceny mléka neměly mít vliv.

Levnější nebude

Jak uvedl Duffek, pokles ceny výroby není kopírován poklesem cen v maloobchodě. Podle Duffka navíc Agrodružstvo Košetice dříve litr mléka prodávalo i za deset korun a nijak výrazně se to spotřebitele nedotklo. To potvrzuje i Miroslava Petráková, majitelka obchodu s potravinami v Horní Cerekvi. „Výkupní ceny mléka se na mléčných výrobcích nikdy neprojeví," řekla Petráková.

Čerstvé mléko v Horní Cerekvi zákazník koupí za šestnáct devadesát, trvanlivé je tam teď v akci. A jeho cena se pohybuje kolem dvanácti korun. Podle Petrákové za v současné době neustále zlevněné trvanlivé mléko mohou velké zásoby na skladech mlékáren, které byly původně určeny do Ruska.

Karolína Hovorková