Na zmíněný oběd pozvala paní Hoang Thi Kim Thanh se svým manželem Duong Van Nam manžele Pavla a Zuzanu Fišarovi s jeden a půl roční dcerkou Zuzankou. „Jsem moc rád, že se toto setkání uskutečnilo," říkal Duong Van Nam a jeho paní zmíněná slova potvrzovala.

Vietnamsko-české setkání v rámci Projektu Rodina odvedle připravil do Pelhřimova spolek Slovo 21. Pomohlo, že dcery vietnamského páru, který se v Pelhřimově usadil před dvaceti lety, působí v Praze a mají k organizaci Slovo 21 blízko.

Podobně dostali šanci přijít na nedělní oběd do vietnamské rodiny i Fišarovi. „Oslovila nás koordinátorka Karla Čížková ze Slova 21. Ono už jenom jít na oběd do cizí rodiny nebývá úplně běžné, pozvání do vietnamské rodiny nám přišlo ještě o něco výjimečnější. Ale od začátku jsme se tady u našich vietnamských hostitelů cítili moc příjemně," rozhovořil se Pavel Fišar.

Také Fišarovi žijí v Pelhřimově. S paní Hoang a panem Duong se takto osobně setkali poprvé. Možná se už do kontaktu dostali, protože vietnamská rodina provozuje v Pelhřimově jeden z obchodů s textilem, ale že se sejdou u společného nedělního oběda, ještě před pár týdny nejspíš ani jednu stranu nenapadlo.

Kdo a ke komu přijde, vlastně nebylo známé do poslední chvíle. „Předem zjišťujeme pouze informace týkající se oběda, to aby třeba hostitelé nepřipravili maso, když mají přijít vegetariáni, nebo jak staré přijdu děti, " popsala výměnu informací před setkáním Karla Čížková.

I když tentokrát bylo hned ve dveřích  jasné, že jisté kontakty mezi oběma rodinami existují. „Patrik chodí k nám do skauta," vysvětlila Zuzana Fišarová.

Patrik, skutečným vietnamským jménem Duong Nam Anh, je dvanáctiletý syn hostitelů. Toho v Pelhřimově berou vrstevníci už jinak než jeho osmadvacetiletou sestru Duong Tu Oanh, která od příchodu do České republiky slyší na jméno Petra. „Pořád se cítím jako imigrant, přestože tady žiju většinu svého života. Na základní škole jsem slýchala hodně narážek, když jsem pak přešla na gymnázium, tak se to zlepšilo. Dneska už tady mám spoustu českých přátel, scházíme se," vyprávěla Petra, která žije v Praze, ale se svými dvěma malými syny se do Pelhřimova často a ráda vrací.

Roli prostředníka při nedělním obědě, k němuž usedly dvě do té doby neznámé rodiny, přestože jsou opravdu odvedle, zastávala Anna Chmelařová. Také pro ni bylo takovéto setkání premiérové, také ona na něm hledala hlavně to pozitivní. „Vzájemné poznání rodin, zvláště pak lidí různých kultur je vždycky cenné a toto dnešní setkání to od první chvíle potvrzuje," dodávala studentka.

Nedělní první setkání v bytě vietnamské rodiny uprostřed Pelhřimova má přinejmenším šanci vztahy mezi dosud cizími lidmi rozvinout a upevnit. „Na Vietnamcích se mi vždycky líbilo, jak jsou rodiče pracovití a že děti musí být pilnější, když chtějí něčeho dosáhnout. Dneska jsem si to opět potvrdila," povídala Zuzana Fišarová.

Na dětskou skluzavku pomáhala krátce před obědem se stejnou samozřejmostí dceři Zuzance jako zhruba stejně starému Vietnamci Toníkovi, synovi Duong Tu Oanh.

K obědu paní Hoang Thi Kim Thanh servírovala rýžové nudle s husím masem a bambusovými výhonky. Vedle příborů ležely i klasické hůlky, jimiž se jí ve východní Asii.

Pavel Fišar měl už předtím, než nabírání pokrmu z misky vyzkoušel, v jedné věci jasno. „Tohle pozvání bychom měli oplatit, příště je řada na nás," potvrdil, že v neděli vzniklo nové přátelství, Pavel Fišar.