Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osadní výbory místních částí vedou většinou stejné tváře

Pelhřimov, Humpolec – S komunálními volbami, které se konaly letos v říjnu, je také spojena volba osadních výborů v místních částech obcí. Jejich složení se na Pelhřimovsku oproti minulému volebnímu období příliš nezměnilo.

27.12.2014
SDÍLEJ:

Osadní výbory Pelhřimova a Humpolci vesměs vedou stejné tváře.Foto: Ilustrační foto: Deník/ Michal Burda

Vedení osadních výborů se na zatím posledním zasedání zastupitelstva potvrzovalo také v Pelhřimově. Zastupitelé sice tyto „půlstarosty" nesamostatných vsí formálně volí, ale ve skutečnosti jen stvrzují výsledek volby, který vze-šel přímo z dané vesničky.

Okresní město má celkem 23 místních částí, ve kterých fungují osadní výbory. Část 
z nich je tříčlenná, část pětičlenná, v největší „osadě", ve Starém Pelhřimově, mají oproti zvyklostem dva místopředsedy.

Co se týká předsedů, ti se oproti minulému volebnímu období většinou nemění. Mezi výjimky patří Houserovka, kde jednoho z nejaktivnějších předsedů, Miroslava Švarce, nyní nahrazuje Lenka Březinová. Další změna 
je v Pobistrýcích, kde Vladimíra Kubíčka střídá Helena Straková.

Starý Pelhřimov: Mimořádné volby

V už zmíněném Starém Pelhřimově došlo ke změně už před volbami, protože před rokem tamní osadní výbor 
v čele s Jiřím Šímou podal rezignaci a muselo dojít k mimořádným volbám. Teď tamnímu výboru předsedá Miroslav Kapoun.

Jak funguje například tříčlenný osadní výbor v šedesátihlavých Útěchovičkách, 
to vysvětluje jeho staronový předseda Josef Šmíd. „Většinu věcí se sousedy řešíme telefonicky nebo se potkáme, žádné složité rokování se neodehrává. Důležité je zajištění běžného chodu vsi, co 
se týká věcí jako veřejného osvětlení, úklidu, odpadů a sečení trávy. Druhá věc je pak domluva na něčem, co se by se tu mohlo nově udělat, 
a zkusit o tom přesvědčit město," říká Šmíd s dodatkem, že právě letos se nově do Útěchoviček podařilo zavést vysokorychlostní připojení 
k internetu. Podle Šmída je v Útěchovičkách výhodou také to, že jeden z členů výboru bývá 
i přes všední den ve vsi, a tak může operativněji komunikovat třeba s pracovníky, kteří tam přijedou opravit silnici nebo natřít čekárnu. Předseda a další členové útěchovičského osadního výboru pak komunikují hlavně s úředníky pelhřimovského městského úřadu.
„Všichni, se kterými jsem jednal, se chovali velmi korektně. Zvlášť vynikající komunikace je s Technickými službami města – stačí zadat požadavek a už není třeba nic připomínat," dodává Šmíd.

Humpolecké části

Také humpolečtí zastupitelé na svém posledním zasedání schvalovali složení devíti osadních výborů. Formálně tak potvrdili nominaci předsedů, a to Dany Vrankové za Hněvkovice, Milana Eigla za Kletečnou, Evy Zronkové za Krasoňov, Milana Janďourka za Plačkov, Josefa Kubáta za Lhotku, Josefa Bloudka za Petrovice, Blanky Stejskalové za Rozkoš, Pavla Krejčího za Světlici a Bohuslava Šidláka za Vilémov.

Nově humpolečtí zastupitelé schvalovali jednací řád pro osadní výbory, který by měl usnadnit formální záležitosti. Tajemník humpoleckého městského úřadu Jiří Fiala také nastínil, jak se vůbec volba osadního výboru uskutečňuje. „V létě před komunálními volbami jsme vyzvali tehdejší předsedy osadních výborů, aby si stanovili nové vedení budoucího osadního výboru, který následně zvolí svého předsedu. Je těžké a velice citlivé, aby město výrazně zasahovalo do vnitřního chodu osadních výborů v místních částech," podotýká Fiala.

Osadní výbory by pak během roku měly pořádat veřejné schůze, z nichž městu odevzdávají vyplněné tiskopisy z těchto jednání s podpisem zapisovatele i ověřovatele zápisu.
„Byl bych moc rád, kdyby se zlepšila účast předsedů osadních výborů na zasedáních městského zastupitelstva," zmiňuje starosta Humpolce Jiří Kučera.

Autor: Jan Mazanec, Aneta Slavíková

27.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Ilustrační foto

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Zloděj odstranil dva visací zámky a nakonec křovinořez

Pelhřimov – Opuštěné zahrádkářské kolonie začínají lákat zloděje. Potvrzuje to případ z Pelhřimova, kde dosud nezjištěný pachatel v období mezi 5. a 19. říjnem odcizil z kůlny v zahradní kolonii křovinořez.

Zdravý životní styl byl týden mezinárodním tématem

Pelhřimov – Pelhřimovská organizace Hodina H se letos zapojila do mezinárodního projektu Happy Healthy Path čili Šťastná zdravá cesta. Skupinka šesti mladých lidí z Kraje Vysočina ve věku od 13 do 18 let se díky tomu spolu se svými vrstevníky ze Španělska, Lotyšska, Itálie a Slovenska věnovala zdravému životnímu stylu.

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Jihlavsko – Exteriéry a interiéry zámku v Telči, kaple svatého Jana Nepomuckého v Plandrech a klášter v Nové Říši. Nejen tato místa z Jihlavska budou lákat diváky u televizí v Rusku, aby se k nám příští rok v létě vydali na dovolenou. Během těchto dní totiž na Vysočině natáčí čtyřčlenný štáb významné ruské televize.

OBRAZEM: Stromky pro nové občánky z Pelhřimova už rostou

Pelhřimov - Během čtvrtečního odpoledne bylo na okraji Pelhřimova velmi živo. V lokalitě za vodojemem, konkrétně naproti rybníku Stráž, se totiž uskutečnil již šestnáctý ročník sázení stromků pro nové občánky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení