TOP 10 událostí, které získají nejvíce vašich hlasů, zveřejníme v pondělí 31. prosince na titulní straně listu. Hlasování skončí v pátek 28. prosince. Do výsledku také přičteme hlasy v papírové podobě.

1. Nové Město hostilo světový pohár

Poslední zatěžkávací zkouškou před Mistrovstvím světa v biatlonu prošel v lednu lyžařský areál v Novém Městě na Moravě. Konal se tam biatlonový světový pohár. Ačkoliv se českým závodníkům nedařilo, organizátoři si vysloužili pochvalu. A jakmile slezl sníh, začali celý areál přestavovat pro potřeby mistrovství světa. Vznikla nová budova rozhodčích i tribuny.

1. Nové Město hostilo světový pohár

2. Led poškodil most v Ronově

2. Led poškodil most v Ronově

Pilíře historického kamenného mostu v Ronově nad Sázavou poškodily ledové kry při jarním tání. Později se pod traktorem s vlekem probořila i mostovka. Na způsobu opravy mostu, práce začnou na jaře příštího roku, se dlouho nemohla radnice v Přibyslavi s památkáři dohodnout. Nakonec k dohodě došlo a most bude opraven nákladem zhruba čtyř milionů korun.

3. Jihlava je opět prvoligová

Až na šestý pokud vyšlo jihlavským fotbalistům vrátit se do nejvyšší soutěže. FC Vysočina si 19. května, kolo před koncem druhé ligy, zajistil druhé místo znamenající tolik toužený postup mezi českou elitu.

3. Jihlava je opět prvoligová

4. Na přehradu vyplula nová loď

4. Na přehradu vyplula nová loď

Na Nový rok vyjela na svoji vůbec první vyjížďku po Dalešické přehradě nová loď. Nese název Horácko a cestujícím na rozdíl od své předchůdkyně může nabídnout větší komfort. Uveze 115 lidí, zážitkem je rozhled po přehradě z horní otevřené paluby.

5. Protest proti konci hokeje

Zprávy o možném konci druholigového hokejového Spartaku v Pelhřimově vyhnaly v únoru do ulic fanoušky klubu. Ten čelil statisícovým dluhům a město už je nechtělo „lepit" dotacemi. Stále se hledá model, jak si klub může přivydělat třeba vstupným ze zimního stadionu. 5. Protest proti konci hokeje

6. Fotbalový Žďár hraje třetí ligu

6. Fotbalový Žďár hraje třetí ligu

Fotbalisté Žďáru nad Sázavou ovládli divizi D a s předstihem už v květnu si zajistili postup do MSFL. Třetí liga se ve městě pod Santiniho Zelenou horou hrála naposledy do té doby před dlouhými devatenácti lety.

7. Judista Krpálek na olympiádě

Jediným zástupcem Vysočiny na letních Olympijských hrách v Londýně byl v srpnu jihlavský judista Lukáš Krpálek, který obsadil sedmé místo. Vše si vynahradil v listopadu, kdy se stal mistrem Evropy do 21 let.

7. Judista Krpálek na olympiádě

8. Jihlavská zoo oslavila 55. výročí

8. Jihlavská zoo oslavila 55. výročí Zoo Jihlava oslava v srpnu pětapadesát let od svého založení. K této příležitosti se v areálu zahrady konaly křtiny. Jména dostalo celkem pět mláďat, trojčata levhartů sněžných a dvě mláďata pony shetlandských. Zookoutek začal v Březinových sadech z iniciativy několika místních nadšenců vyrůstat v roce 1957. Současná specializace na kočkovité šelmy začala již v době, kdy hostující cirkus nabídl k odprodeji pár lvů.

9. Zdlouhavá oprava mostu přes Sázavu

Na dlouhých osm měsíců byl v centru Havlíčkova Brodu uzavřen silniční most u kostela sv. Kateřiny. Dodavatelská firma se dostala v průběhu rekonstrukčních prací do skluzu a most pro dopravu otevřela až v polovině prosince. Investory stavby za zhruba padesát milionů korun byly havlíčkobrodská radnice a Kraj Vysočina.

9. Zdlouhavá oprava mostu přes Sázavu

10. Přijelo deset tisíc věřících

10. Přijelo deset tisíc věřících

Skoro deset tisíc věřících chodilo Žďárem. Ve městě se v srpnu konalo setkání křesťanské mládeže a rodin. Pozdravil je také kardinál Dominik Duka. Po celém Žďáře a jeho okolí bylo pro ně připraveno čtrnáct poutních cest s více než 65 zastaveními. Malým zklamáním mohlo být pro účastníky poutí kardinálovy pochybnosti nad zřízením biskupství na Vysočině.

11. Radek Jaroš dosáhl 13. osmitisícovku

Novoměstský horolezec Radek Jaroš v květnu zdolal další osmitisícovku Annapurnu v Himalájích. V pořadí to pro něj byla už třináctá nejvyšší hora světa, kterou pokořil. Teď mu zbývá poslední, obávaná K2. Bohužel na poslední expedici omrzl a stále se potýká se zdravotními problémy.

11. Radek Jaroš dosáhl 13. osmitisícovku

12. Linkový autobus se střetl s drezínou

12. Linkový autobus se střetl s drezínou

V květnu po střetu linkového autobusu s drezínou na železničním přejezdu v Třešti na Jihlavsku skončilo v nemocnici 20 zraněných, jedna žena neštěstí nepřežila Z autobusu ženu museli vyprošťovat hasiči. Byla převezena do nemocnice na operační sál, lékaři už jí ale nedokázali pomoct. Linkový autobus jel směrem na Prahu. Mezi cestujícími byli i studenti střední školy z Prahy.

13. Vzpomínka na zesnulé hokejisty

V srpnu se konalo benefiční utkání na počest dvou tragicky zesnulých odchovanců havlíčkobrodského hokeje Josefa Vašíčka a Martina Čecha. Vzdát hold svým spoluhráčům a kamarádům přijela celá řada hokejových hvězd a legend, největší postavou byl bezesporu Jaromír Jágr.

13. Vzpomínka na zesnulé hokejisty

14. V Telči natáčeli Angeliku

14. V Telči natáčeli Angeliku

 V říjnu se v Telči konalo natáčení filmu o Angelice. Na telčském zámku se objevili i představitelé hlavních rolí „Angelika" Nora Arnezederová a Gerard Lanvin neboli hrabě de Peyrac. Telčský zámek i celé město se těší velkému zájmu filmařů natáčelo se tam několik pohádek a dalších filmů, například Z pekla štěstí nebo Až přijde kocour.

15. U Kladin praskla hráz

Začátkem června se protrhla hráz rybníka Dolní Kladiny u Zachotína. I díky pohotovosti místních lidí se odvrátilo riziko povodně v Kletečné. Hráz objektu, který se má vracet církvi, má teď boční výtok a její oprava je v nedohlednu 15. U Kladin praskla hráz

16. Na Mařence stojí rozhledna

16. Na Mařence stojí rozhledna Na nejvyšším vrcholu Třebíčska, hoře Mařence, stojí nová rozhledna. Vyhlídková věž z kamene, dřeva a kovu je 31 metrů vysoká a bude volně přístupná. Vznikla díky Mikroregionu Podhůří Mařenky. Otevřená je od října.

17. Odvážný zásah při přepadení banky v H. Brodě

3. října přepadl čtyřiapadesátiletý muž z Klatovska, ozbrojen pistolí a nefunkčním granátem, havlíčkobrodskou pobočku ČSOB. Nepočítal ale s pohotovým zásahem kolemjdoucího Martina Belece z Krucemburku, který mu útěk z banky se zhruba 100 tisíci korunami, překazil.

17. Odvážný zásah při přepadení banky v H. Brodě

18. Otevření pavilonu urgentní péče v Jihlavě

18. Otevření pavilonu urgentní péče v Jihlavě

Nemocnice Jihlava na začátku v září otevřela moderní Pavilon urgentní a intenzivní péče. Největším přínosem je to, že pacienti s akutními zdravotními obtížemi se budou v nemocnici scházet pouze na jednom místě. Pavilon je navíc přímo spojen krytým tunelem se sousedním heliportem záchranářů.

19. Levice vyhrála krajské volby

V říjnových krajských volbách zvítězila na Vysočině ČSSD. Získal skoro 30 procent hlasů. Dařilo se také komunistům, kteří nasbírali dvacetiprocentní volební podporu. Úplným propadákem byly volby pro ODS, které jen stěží přelezla 10 procentní hranici. Hejtmanem se stal opět Jiří Běhounek.

19. Levice vyhrála krajské volby

20. Soud bioplynka versus obec

20. Soud bioplynka versus obec Dozvukem odporu většiny obyvatel Libkovy Vody proti stavbě bioplynové stanice byla letos vleklá soudní žaloba investora na obec kvůli nezákonné změně územního plánu. Soud nakonec rozhodl, že obec má investorovi dát ne žádaných 2,54 milionu, ale jen 10 tisíc.

21. Areál obuvnické továrny ožívá

Areál bývalé obuvnické továrny BOPO v Třebíči-Borovině se opět nadechl k životu. Po rozsáhlé rekonstrukci se budova bývalých kanceláří proměnila v byty. Vjezd do areálu umožňuje nový kruhový objezd, nově také vznikla ulice s odkazem Tomáše Bati.

21. Areál obuvnické továrny ožívá

22. Telč slavila dvacet let v UNESCO

22. Telč slavila dvacet let v UNESCO

V prosinci v Telči završili oslavy dvacátého výročí zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Město za dvacet let od zápisu na seznam UNESCO znatelně ožilo a zkrásnělo. Podle starosty Romana Fabeše je ale pořád co zlepšovat i v budoucnu.

23. V zámku je nové muzeum

Vyzkoušet si tkaní látek na tkalcovském stavu či postavit vlastníma rukama část baziliky. To všechno nyní mohou návštěvníci interaktivní expozice v třebíčském zámku. Otevřená je od listopadu a návštěvníky v ní vítají třebíčští rodáci a herci Oldřich Navrátil a Miloš Mejzlík.

23. V zámku je nové muzeum

24. Nejvyšší stožár v Košeticích

24. Nejvyšší stožár v Košeticích

U observatoře v Košeticích vyrostl 250 metrů vysoký stožár, který bude meteorologům sloužit mj. k měření obsahu skleníkových plynů v ovzduší. Stavba, která vyjde na více než 35 milionů korun, je součástí mezinárodního projektu.

25. Odešel železný muž Miloš Živný

Žďársko na konci června přišlo o svou výraznou sportovní ikonu. Držitel dvaceti titulů železného muže Miloš Živný ve věku 74 let náhle zemřel. Plzeňský rodák, který však od svého dětství žil ve Žďáře nad Sázavou, svůj život zasvětil sportu a proslavil se zejména v důchodovém věku, kdy pravidelně absolvoval extrémně náročný dlouhý triatlon, jehožčasový limit je 24 hodin. Ten Živný s přehledem dodržoval.

25. Odešel železný muž Miloš Živný

26. Babybox v havlíčkobrodské nemocnici

26. Babybox v havlíčkobrodské nemocnici

Čtvrtý babybox na Vysočině zprovoznili 13. listopadu v havlíčkobrodské nemocnici. V rámci republiky má toto zařízení pro matky v nouzi už pořadové číslo 52. Za celou dobu své existence zachránily babyboxy život téměř osmdesáti dětem.

27. Žďár sed dočkal akvaparku

Ve Žďáře nad Sázavou byl v prvního prosince po desítkách letech úvah a plánů otevřen nový krytý bazén s toboganem a dalšími atrakcemi. Stál 140 milionů korun a kromě plavecké části v něm lidé mohou využívat také welness centrum. Veřejnosti se nový mini akvapark libí, ocenili zejména povedené interiéry a zázemí. 27. Žďár sed dočkal akvaparku

28. Jihlavsko má první sedačkovou lanovku

28. Jihlavsko má první sedačkovou lanovku Na sjezdovce v Lukách nad Jihlavou vybudovali první sedačkovou lanovku na Jihlavsku, dokonce čtyřsedačkovou. Na začátku prosince zátěžové testy prověřily zda je lanovka schopná provozu. První lyžaři ji vyzkouší nejdříve v pátek 21. prosince.

29. Agresivní prase už neublíží

Na podzim poblíž Eše na Pacovsku zraněné divoké prase dvakrát napadlo člověka. Myslivci ho o několik týdnů později našli mrtvé. Zemřelo zřejmě hladem, protože se kvůli zraněnému obličeji nemohlo nažrat, a to byl i důvod jeho agresivity.

29. Myslivci zastřelili agresivní prase

30. Letadla NATO přilétla na Vysočinu

30. Letadla NATO přilétla na Vysočinu

Více než tisícovka příslušníků armád 16 států se zúčastnila cvičení vzdušných sil NATO Ramstein Rover 2012. Konalo se v září na vojenské letecké základně v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku. Bojové situace nacvičovali především letečtí návodčí.