Vozíčkáři musí každý den ve městě překonávat nástrahy a bariéry. O pár centimetrů vyšší obrubník nebo dva schody do obchodu dokáží značně zkomplikovat život. Na pelhřimovskou radnici jich vede víc než dvacet.

Úzké schodiště

„Umístění schodolezu nebo jiného zařízení není možné. Chodba je příliš úzká a její technické řešení neumožňuje žádný zásah. Instalovali jsme dole zvonek pro hendikepované. Pokud někdo přijde za mnou, sejdu já dolů. Člověk na vozíku by se po schodech dostával jen těžko,“ vysvětlil starosta Pelhřimova Leopold Bambula.

Jak dodal, po domluvě je možné sejít se i mimo radnici. V přízemí budovy se ale nachází jednací místnost, která je pro tyto případy určena.

Na obřad jinam

Nejde ale pouze o návštěvu zástupců města. V prvním patře radnice se nachází i obřadní síň. Konají se tam svatby, vítají noví občánci a předávají se různá vyznamenání.

Aby mohl člověk na vozíku tyto akce navštívit, musí se spoléhat na pomoc ostatních. „Pro svatební obřad můžeme nabídnout i jiný prostor. Už jsme tu takové případy i měli,“ podotkl starosta.

Když ale chce člověk na vozíku svatbu přímo v obřadní síni na pelhřimovském městském úřadě, potřebuje několik silných paží. O mnoho lepší přístup pro vozíčkáře je v další městské budově v Pražské ulici. Tam sídlí například i úřad práce. Schodiště je tam širší a s instalováním bezbariérového zařízení tak nebyl problém.

Bezbariérový přístup má i pelhřimovské městské divadlo, kde schodolez slouží už dva roky. Přestože se do odstraňování překážek investují miliony korun, na mnoha místech mají hendikepovaní stále problém.

To odhalil i nedávný deníkovský test. Chodníky ve městě upravené v rámci bezbariérového generelu příliš neuspěly.

O tomto testu si můžete přečíst v článku: Bezbariérové chodníky postiženým pohyb neulehčují