Vosy letos, ve srovnání 
s předchozími léty, útočí da-leko častěji. Hasiči vyjíždě-
jí k likvidaci nebezpečného hmyzu několikrát denně.

A v pelhřimovské nemocnici ošetřují lékaři až dvacet případů týdně.

Tři vosy na dortu na zahrádce však ještě neznamenají, že máte volat hasiče. Přesto i k takovým případům byli profesionálové přivoláni v průběhu letošních prázdnin.

„Pro výjezd našich jednotek musí být naplněna zákonná podmínka, tedy že je ohrožen lidský život, zdraví nebo majetek. Pokud tomu tak 
není, pak by se lidé na nás 
s prosbou o odstranění nebezpečného nebo obtížného hmyzu neměli obracet, ale měli by zkontaktovat specializovanou firmu," upozorňuje mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.Výjezdů kvůli vosám, včelám a sršňům měli od června hasiči na Pelhřimovsku na dvě stovky.

Vosy i letos útočily na děti. Hasiči tak zasahovali v letních měsících v mateřské ško-le v Počátkách nebo v Pel-hřimově ve školce U Stínadel. Jejich výjezd byl nezbytný také do letního tábora u obce Mnich.

Těžký průběh alergických reakcí na štípnutí jedovatým hmyzem si většinou vyžádá 
i hospitalizaci v nemocnici. Na dětském oddělení v Pelhřimově jsou týdně hospitalizovány dvě až tři děti, právě z důvodu alergické reakce na štípnutí.

„Buď se jedná o velké lokální reakce, tudíž oteklá část těla, nebo mají pacienti náznak celkové reakce organismu na štípnutí hmyzem, takže se jim špatně dýchá a podobně," sdělil zástupce primáře dětského oddělení Michael Richter.

Lékař dodal i doporučení, že lékařské ošetření by měl člověk vyhledat v případě, že postižené místo nadměrně oteče, pociťuje stavy malátnosti, dechové obtíže, nevolnost nebo v případě, že postiženou oblastí jsou ústa nebo hltan.

V těchto dnech je dobré, podle odborníků na bodavý hmyz a včelařů, vyvarovat se v jejich přítomnosti jakékoliv agrese. Celkově jsou tito hmyzí návštěvníci totiž společenští. Vosy se většinou z kvašeného ovoce, které vyhledávají, napojí natolik, že by vás ani bodnout neuměly.
Včely bychom zase měli chránit. Sršni jsou jen polétavý hmyz, který oproti vosám má čtyřikrát menší účinek jedu na lidský organismus.

Zdeňka Bradáčová

Hasiči u obtížného hmyzu 12. srpna

11:10 – Janovice
11:34 – Želiv
12:46 – Kamenice nad Lipou
13:48 – Pelhřimov
15:00 – Humpolec
16:30 – Počátky

17:03 – Pelhřimov
18:22 – Humpolec
18:38 – Kamenice nad Lipou
19:08 – Černovice
19:38 – Lidmaň