Proč jste se do soutěže hlásila?

Byla jsem předtím v několika soutěžích, například v AZ kvízu, Kufru a podobně. Pokud se mi vytvoří příjemné prostředí, nemám problém s komunikací. Pravidelně píši články do novin i časopisů. Jsem od přírody optimista a nevadí mi komunikace s kýmkoliv. A pokud se naskytne problém, řeším ho okamžitě a na rovinu – a to hodně lidem vadí.


Nova uvádí, že pocházíte z Pelhřimova. Je to pravda?

Ne. Původně jsem s rodinou bydlela v Kamenici nad Lipou. Ale jsem takový živel, takže mnoho mužů má se mnou problém. Když byly děti dospělé, poznala jsem současného přítele Viktora. Zjistila jsem, že manželství není to pravé, a na rovinu to vyřešila. Potíže žádné nemám – můj přítel s manželem komunikuje bez problémů, navzájem si pomáhají. Děti už jsou velké a pracují a jsme vzájemně v dobrém kontaktu.


Jak vlastně děti reagovaly na vaši účast ve Farmě?

Nejdřív mi řekly, že s tím mám přijít, až budu alespoň v druhém kole castingu. Když jsem přinesla smlouvu, řekly jen: Mami, jsi fakt dobrá.
Farma je show týkající se zemědělství.

Máte nějakou hlubší zkušenost v tomto odvětví?

Manžel celý život pracoval v zemědělství, ale mně to moc neříkalo. Štítím se sáhnout na krávu i jiná hospodářská zvířata. Ale doma mám fenku rhodeského ridgebacka Jessi, kterou vychovávám od malého štěněte. Je moc hodná a přítulná, je to můj miláček. Na druhou stranu to je osobnost. Když jí nevyhovím, pomstí se – třeba za dveřmi nechá zapáchající poklad. Z toho důvodu jsem přijela později – muselo být po jejím.


Co vám soutěž dala a vzala?

Skončila jsem dříve z toho důvodu, že mi najednou bylo líto ztraceného času. Nechala jsem práci a své blízké a nepřišlo mi, že by se mi to nějak vrátilo. Na druhou stranu to byl velmi dobrý trénink vztahů, komunikace – příště už bych věděla lépe, jak reagovat, co říci. Vypadalo to, že pořád vařím, ale není to pravda, přes den jsem se starala i o zvířata. Proto vzniklo tolik spekulací o tom, že jsem líná a nic nedělám. Byla hrozná vedra, u rozpálených kamen se téměř nedalo vydržet. A když se člověk pak musel mýt vodou z rybníka, moc příjemné to nebylo. Nejlepší ale byla reakce mého přítele Viktora. Po dlouhém odloučení si uvědomil, že mu chybím a že beze mne nemůže být. Doma jsem pak nacházela nalepená krásná vyznání – ve skříni, v prádelníku a podobně. Požádal mě o ruku (ukazuje snubní prsten).


Co říkáte na vztahy s mladými lidmi ve Farmě?

To mně asi vadilo nejvíc. Moje děti by se nikdy neodvážily jednat se starším člověkem tak, jak účastníci Farmy. V rodině máme zažité slušné chování – i kdybych potkala staršího člověka třikrát, a ani jednou mi neodpověděl na pozdrav, stejně by mi to počtvrté nedalo. Ale beru, že to byla jen hra. Hodně věcí jsme si později vyříkali a někteří se mi i omluvili. Zamrzelo mě obvinění, že kradu – jídla tam bylo hodně málo, a myslím si, že kdybych vše neměla rozpočítané, nevydrželi bychom tak dlouho. Jsem zvyklá šetřit, bydlím na vesnici, ale někteří přítomní to nikdy nezažili a zvykali si těžko.


Zůstal z natáčení někdo, s kým byste se ráda znovu setkala?

Chystá se za mnou přijet Martin, jednou už jsme se všichni sešli a vypovídali si různé věci, ale o tom už jsme mluvili. Jinak hodně lidí včetně paní produkční a Terezy Pergnerové mi fandilo a dávali to mimo natáčení poznat. Jednomu řidiči ze Slovenska jsem ze získaných peněz i koupila dárek.
Jako jediná jste si přivezla peníze, i když jste ze soutěže odešla předčasně.

Nebrala jste to jako ponížení, že vás umlčují penězi?

Ale já si to nemusela vzít! Jen jsem si řekla, že si to po tom, co jsem všechno vydržela, zasloužím. Původně mi děti řekly, ať tam vydržím alespoň čtyři týdny, za každého jeden. Nakonec z toho bylo týdnů šest. Měla jsem na vybranou – buď vezmu peníze a skončím ihned, nebo zůstanu ještě dva týdny a může se stát, že nedostanu nic. Myslím, že každý by zvolil to, co já. Stýskalo se mi po blízkých. A sto tisíc? To není žádná částka. Synovi jsem splnila sen – zaplatila jsem mu autoškolu, po které moc toužil. Přítel si pořídil kolo z výprodeje a navíc jsem se zavázala, že za vyhrané peníze koupím zájezd k moři pro něj a jeho dceru, nikdy u moře nebyli. Všechno mám spočítané do posledního desetníku. Teď chci kontaktovat dětský domov v Kamenici nad Lipou a každý měsíc tam dětem posílat jídlo, ovoce, lipánky a tak. Už jednou jsem jim pomohla – sehnala jsem díky propagaci v médiích příspěvek z kraje na provoz, protože domov chtěli rušit.


Přihlásíte se i do další soutěže?

Už jsem dávno přihlášená. Zatím ale neprozradím kam.


Na webu Farmy mě překvapilo hodně obvinění na vaši adresu, třeba z alkoholismu…

To je jen část všeho. Mám svoji stránku na Facebooku a opravdu se divím, jakého zla jsou lidé schopni. Přiznám se, že jsem kdysi řešila vážnou situaci ve vztahu s přítelem, tak jsem občas nějakou skleničku vypila. Teď už několik let nepiju. Pravda je, že ke konci mého působení ve Farmě na mě dolehlo všechno to napětí a stres a opila jsem se- ale bylo to poprvé a naposledy, na rozdíl od ostatních. Příteli se to moc nelíbilo, ale vysvětlila jsem mu to. Lehko se odsuzuje, když to někdo nezkusí. Negativních reakcí bylo opravdu hodně. I obvinění, že jsem byla v kriminále, že jsem působila jako prostitutka a podobně. Naštěstí mám kolem sebe hodně dobrých lidí, kteří mi přeposílali ty maily – někteří pisatelé jsou identifikovaní a chci na ně podat trestní oznámení. Na druhou stranu, když se něco podobného objevilo, tak se ozvaly stovky lidí, kteří mě obhajovali a stáli za mnou. Mám i své fanoušky – zrovna tento týden někdo zvonil, a u dveří stála malá holčička. Prý slyšela, že tu bydlím a má mě moc ráda. Chtěla podpis a pusinku. To bylo úžasné!


Vrátila jste se zpátky do práce?

Zatím ne. Máme hodně ježdění a rozhovorů, budeme se účastnit různých pořadů v televizi, mám nabídku účinkovat i v Ulici. Takže jen posílám články do novin a časopisů, abych nevyšla ze cviku.

Libuše Vostrá

- narodila se v roce 1961

- původně bydlela s rodinou v Kamenici nad Lipou

- má čtyři dospělé děti (kluky), bydlí s přítelem Viktorem a psem Jessi v Majdaleně u Suchdola nad Lužnicí

- dříve pracovala jako prodavačka.

Simona Vaňková