Zatímco ještě v pátek odpoledne vedli členové volební komise při čekání ve volební místnosti polemiku, zda z patnácti trvale hlášených obyvatel a zapsaných voličů přijde očekávaných třináct, nakonec bylo všechno úplně jinak. „Dorazila k nám volební turistika. Těch šest mladých lidí přijelo z Prahy s cílem pořídit si důkaz, že volili v nejmenší obci, a výsledek dát na Facebook,“ popsal nevšední zážitek předseda volební komise ve Vysoké Lhotě a současně starosta obce František Plášil.

Na návsi zastavila tři docela drahá auta. Z každého vystoupil pár, na pohled bylo zřejmě, že se jedná o dobře situované mladé lidi.

František Plášil si nevzpomenul, že by někdy někdo, třeba nějaká návštěva místního chalupáře, ve Vysoké Lhotě na voličský průkaz volil. „S voličskými průkazy jsme žádné zkušenosti dosud neměli. Ale jak se o nás všude píše a mluví, že jsme nejmenší obec v republice, tak už tady máme teď další raritu,“ zamýšlel se nad dopadem výjimečnosti nejmenší obce František Plášil.

Devatenáct voličů ve Vysoké Lhotě nakonec rozdělilo svoji přízeň mezi devět volebních stran. V nejmenší obci vyhráli nakonec lidovci, kteří získali šest hlasů, před občanskými demokraty se čtyřmi hlasy.