Humpolecký starosta Jiří Kučera navíc řekl, že už svou funkci nebude obhajovat. Lídrem kandidátky ODS už není ani pelhřimovský starosta Leopold Bambula. V obou městech je novinkou kandidatura Babišova hnutí ANO, které kromě Pelhřimova a Humpolce postavilo kandidátku také v Počátkách.

V dalších městech počínaje Pacovem a konče Červenou Řečicí chtějí obhájit mandát současní starostové. Stejně jako v řadě menších obcí. Naopak pokračovat už nechtějí starostové Rynárce, Velkého Rybníka, Božejova, Mnichu či Horní Vsi. Minule v obecních volbách 
o přízeň voličů usilovalo 2130 kandidátů, z toho 1605 mužů a 525 žen, Letos je toto číslo velmi podobné, celkově kandiduje o devět lidí více, mužů je o 16 více a žen je o sedm méně než před čtyřmi roky.

Nejvíc kandidátů je tradičně nezávislých – ať už jednotlivců nebo lidí sdružených v nějakém uskupení. Ti dominují na vsích a tvoří 63 procent všech kandidátů. Další v pořadí počtu adeptů na zastupitele figurují lidovci s 7,5 procenty, následuje ODS s 6,4 procenty, těsně za ní jsou komunisté s 6,3 a sociální demokraté s 5,3 procenty.

Nejstaršímu kandidátovi v okrese je 90 let. Je jím důchodce Jiří Zuzák, který figuruje na žirovnické kandidátce KDU-ČSL. Nejmladší možný věk, tedy osmnáct let, mají dva studenti z Onšova, Martin Budař a Martin Langr, a student Martin Zubec z Proseče.