Odpočívá na něm 284 německých vojáků z druhé světové války, kteří zemřeli ve válečném zajetí.

„V areálu Na Propadu, kde je dnes motocyklové závodiště, byl po druhé světové válce zajatecký tábor. Dlouhou dobu tam byly tisíce zajatců. Když se tam člověk pojede podívat, tak je to sice menší pietní místo, ale stále dobře zachovalé," přiblížil starosta Pacova Lukáš Vlček. Ten dodal, že o hřbitov se pravidelně během celého roku starají pracovníci pacovského Lesotechu.

Chléb pekli ve vlastní pekárně

Hřbitov německých vojenských zajatců pochází z let 1939 až 1945. Po konci druhé světové války bylo na tomto místě téměř šedesát tisíc vojáků Wehrmachtu, kteří měli veškerý servis. Podle informací Deníku si tam postavili i vlastní pekárnu.

Jenže málokomu je už známé, že převážnou část pohřbených vojáků neusmrtila kulka osvobozeneckých vojsk, ale tyfus, který pacovský tábor postihl. Nemoci, která se přenáší snadno a rychle zpravidla kontaminovanou vodou nebo nápoji a potravinami, řada vojáků podlehla. Ti, kteří přežili, byli odvlečeni na Sibiř nebo byli vráceni podle úmluv zpět do Německa.

Pieta i budovy
po armádě

Na místě tábora vznikla po jeho zrušení vojenská dělostřelecká posádka a pak údajně i tankový oddíl. Dodnes jsou v lese patrny zbytky vojenských budov i několika bunkrů a podzemních zařízení. Na části pozemku bývalého tábora pak bylo cvičiště pro vojska a poté slavné pacovské motokrossové závodiště.

Památku nacistických vojáků dnes připomíná malý, avšak stále zachovaný oplocený hřbitov s velkým dřevěným křížem, několika pomníky a sedmi trojicemi kamenných křížů, které připomínají právě památku 284 padlých vojáků. „Jedná se spíše o pietní místo. Nachází se tam pouze torza náhrobků," dodal starosta Lukáš Vlček.

Už více než šest let působí v Evropě německý Spolek pro péči o válečné hroby, který se snaží vypátrat všechny hroby německých vojáků a ostatky převážejí na centrální hřbitovy. Ty jsou vždy zřízeny v zemi, ve které němečtí vojáci padli. Takové hřbitovy tak můžeme dnes najít nejen na území Německa, ale také na Ukrajině nebo v Rusku.