Profesionální hasiči z Pelhřimovska se v úterý budou zaškolovat. „V následujících dnech se pak budou střídat s výpomocí na ARU, urgentním příjmu a lůžkových odděleních COVID zóny. Pracovat budou ve dvanáctihodinových směnách,“ přiblížila Knapová.

Konkrétně půjde o deset dobrovolníků. „Pro výpomoc v nemocnici nejsou vyčleněni konkrétní příslušníci. Je to z toho důvodu, že ani nám se nevyhýbá onemocnění Covid-19 a není v našich silách garantovat každý den účast stejných hasičů. Proto půjde o vyčlenění deseti hasičů z akceschopného počtu na každý následující den,“ uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.

Ilustrační foto.
Rok 2020 očima zdravotníků: Sanitkou jel každý sedmnáctý člověk z Vysočiny

V pelhřimovské nemocnici by měli zůstat až do konce měsíce. „Zdravotnickému personálu budou pomáhat při poskytování služeb pacientům. Budou například asistovat při hygienické péči, při polohování včetně úpravy lůžka nebo při podávání stravy,“ sdělila Knapová.

V současné době má Nemocnice Pelhřimov pro pacienty s Covidem-19 vyčleněné celé jedno patro hlavní lůžkové budovy. „Standardní lůžka jsou zaplněná zhruba ze tří čtvrtin. Na umělou plicní ventilaci jsou připojeni čtyři pacienti,“ dodala Knapová.