Celkově ale zvýšení cen na okrese není nijak dramatické, a vždy se vychází z finančních plánů na různé opravy vodovodů, kanalizací a čistíren odpadních vod. V Pelhřimově činí celková cena vodného a stočného pro tento rok skoro 65 korun. Zdražení je tedy něco přes 10 korun oproti předchozímu roku.

„Cena se zvedla o nějakých deset korun a důvodem zdražení jsou především náklady spojené s nutností modernizace čističky," vysvětlila Dagmar Brabcová z finančního odboru pelhřimovského městského úřadu, proč ke zdražení došlo.

V Humpolci zůstává cena stočného stejná, nicméně u vodného dochází k mírnému navýšení ceny a celkem obyvatelé Humpolce a jeho místních částí zaplatí skoro 58 korun.

„Vodné a stočné bude dražší o dvě koruny za kubík," sdělil Deníku tajemník humpoleckého městského úřadu Jiří Fiala. Důvodem jsou nutné investice do rekonstruování infrastruktury, jako jsou opravy starých vodovodních řad, nebo rekonstrukce povrchu komunikací a veřejných prostranství.

Co se týče cen vody v Pacově, cena vodného je pro rok 2014 stanovena na 35 korun a stočného na 25 korun. Celkem tedy Pacovští na vodě zaplatí 60 korun za jeden kubík. Vodné a stočné pro Kamenici a její místní části je od prvního ledna 2014 schváleno na necelých 54 korun za kubík. Město se řídí prognózou, která je schválena až do roku 2017.

„Prognóza se vytváří z předpokladů výdajů na investice do různých oprav," řekl kamenický starosta Ivan Pfaur. „Jsou to jakési finanční plány ohledně toho, kolik systém potřebuje peněz, například na opravu kanalizací," dodal.

O svůj názor na zvyšování cen vodného a stočného se podělila důchodkyně z Vlásenice u Pelhřimova Libuše Rákosová. „Ve Vlásenici se vodné a stočné od nového roku zvýšilo z 18 na skoro 21 korun. Dříve tu ceny byly nižší, protože obec měla vlastní vodovod. Od té doby, co spadáme pod Pelhřimov, se ale ceny zvýšily a zvyšují se každý rok. Pořád to ale není tak hrozné jako ve městech," řekla. Speciálně pro důchodce je podle jejích slov zvyšování cen nepříjemné. „Kromě cen vodného a stočného se totiž každý rok zvyšují i poplatky za popelnice, elektřinu a plyn. To už je pak například z devítitisícového důchodu velká položka," míní Libuše Rákosová.

Zuzana Horáková