Roste v době, kdy jsou vyžadovány různé rekonstrukce vodárenských zařízení, a paradoxně i v momentě, kdy se víc šetří vodou.

V Pelhřimově činí 51 korun, od loňska se zdražilo hlavně kvůli nárůstu sazby daně z přidané hodnoty. Rozhodnutí o výši tohoto poplatku na příští rok ale mají pelhřimovští zastupitelů teprve před sebou.

„Pevak (Pelhřimovské vodovody a kanalizace – pozn. red.) totiž zatím čeká na materiály od Vodovodů a kanalizace Havlíčkův Brod, přes které k nám vodu z Želivky čerpáme," uvedl pelhřimovský místostarosta Tomáš Dufek. Pevak pak dál prodává vodu do jednotlivých obcí a měst, které jsou v něm sdružené. Jeho členská schůze se koná až v listopadu.

Mírný nárůst hlavně stočného se také v Pelhřimově dá čekat po plánované, ale pořád zabržděné opravě čistírny odpadních vod. V místních částech města je cena i o polovinu nižší než v Pelhřimově.

Ani v Humpolci ještě ceny vodného a stočného na příští rok dané nejsou. „První verze rozpočtu by mohla být hotová do konce října, tehdy budeme vědět víc," uvedl humpolecký starosta Jiří Kučera.

Zastupitelé v Pacově o zvýšení vodného a stočného pro příští rok uvažují. Letos lidé v Pacově a Roučkovicích platí za kubík vodného 32 korun, za stočné dávají ze své kapsy 23 korun.

Závisí na finančních plánech

Obyvatelé místních částí Pacova, tedy Velké Rovné, Zhoře, Bedřichova a Jetřichovce, stojí kubík vody 22 korun, stočné je vyjde na čtyři koruny. V Malé Rovné a Hrádku je vodné stanovené rovněž na 22 korun za kubík.

„O ceně vodného a stočného na příští rok bude rada jednat zřejmě v listopadu. Cena se bude odvíjet od toho, jak upravíme své finanční plány vodovodů, kanalizací a čistírny odpadních vod. Vodné a stočné musíme schválit do konce roku," nechal se slyšet starosta Pacova Lukáš Vlček.

Prognóza až do roku 2017

Cenu už znají v Kamenici nad Lipou, kde si obyvatelé za vodné a stočné od nového roku připlatí 1, 50 koruny za kubík. Obyvatelé města a jeho místních částí Vodná, Gabrielka, Antonka a Pravíkov tedy za vodné nově zaplatí 32,11 korun za metr krychlový, stočné pak bude stát všude kromě Vodné 20,18 korun. Vodenští budou mít stočné levnější, a to za 10,09 koruny za kubík.

Jak řekl kamenický starosta Ivan Pfaur, postupné zvedání ceny za vodu je ve městě plánované na léta dopředu.

„Máme vypracovanou prognózu až do roku 2017, která nám udává i vývoj zdražování. Nejedná se ale o žádné dramatické částky a lidé o tom vědí dopředu, takže je žádné překvapení, co se týče stoupání ceny vody, nečeká," uvedl Ivan Pfaur.

Podle starosty Černovic Jana Brožka se cena vodného ani stočného příští rok ve městě nezvýší.

Lidé tam za kubík vodného dál zaplatí 24 korun a za stočné 23 korun. „Pro příští rok neuvažujeme o zvýšení. Vracíme se opět k Vodaku, protože se mi nepodařilo na zastupitelstvu prosadit návrh, že bychom si vodovody a kanalizace provozovali sami," řekl starosta Černovic Jan Brožek.

Návrat k Vodaku

Firma Vodak provozovala v Černovicích vodovody a kanalizace od roku 1994 až do letošního února. Tehdy zastupitelé schválili vypovězení smlouvy Vodaku s roční výpovědní lhůtou.

„Provozovatelská smlouva nás ročně stála přibližně dva miliony dvě stě tisíc korun. Tím, že bychom si vodovody provozovali sami, bychom ušetřili městské peníze. Bohužel to nakonec u zastupitelů neprošlo," nechal se slyšet starosta.

Stejně jako letos za vodné a stočné zaplatí v příštím roce v Počátkách, tedy 21 korun za kubík bez daně za vodné a 25 za stočné. Cena za vodu se v Počátkách zvyšovala vloni na podzim, a to kvůli modernizaci tamní čistírny odpadních vod. „Vodné tehdy podražilo o korunu a stočné o tři koruny," uvedl počátecký starosta Karel Štefl.