Vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální na pelhřimovském pracovišti Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina Kristýna Štěpánová, která u Sedlice v pondělí 26. června osobně byla, se do Pelhřimova nevracela s povzbudivými zprávami. „Voda na Sedlici je na první pohled kalná, odhaduji, že oproti minulému týdnu ke zlepšení její kvality nedošlo,“ podělila se o svá bezprostřední zjištění Štěpánová.

Hygienici, jimž při kontrolách koupacích ploch v regionu asistují laborantky ze Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě, odebrali a analyzovali vzorky vody z vodní nádrže Sedlice letos v červnu už potřetí. Už při první kontrole museli konstatovat, že jsou ve vodě v této lokalitě sinice.

Při kontrolním odběru o týden později sinic dokonce přibylo. Zatímco ve zprávě z 15. června byl v sedlické vodní nádrži zaznamenán zvýšený výskyt sinic, o týden později se už hovoří o masovém výskytu sinic. K 22. červnu klesla rovněž průhlednost vody, a to z 1,2 metru na 0,6 metru. Od 22. června není voda v sedlické nádrži vhodná ke koupání!

K optimismu není důvod ani po aktuálních odběrech vzorků v pondělí 26. června. „Počasí v minulém týdnu nebylo takové, aby ke zlepšení kvality vody na Sedlice přispělo,“ připomněla Kristýna Štěpánová. Výsledky z pondělních odběrů budou po laboratorních analýzách známy ve čtvrtek 29. června.

Přestože je sedlická vodní nádrž z hlediska podmínek pro bezpečné koupání nejproblematičtější lokalitou na Pelhřimovsku a jednou z nejproblematičtějších na celé Vysočině, tak rychle jako letos se tam v předcházejících dvou sezonách voda nezkazila. V roce 2015 tam byla voda označena za nevhodnou ke koupání až na konci července. Poté po zbytek sezony hygienici vyhlásili na Sedlici zákaz koupání
V roce 2016 vykazovala čistota sedlické vody střídavě po celé prázdniny dílčí nedostatky, ale až do konce srpna měla v nejhorším případě nálepku „zhoršená jakost vody“. Až po posledních odběrech tam byl od 25. srpna vyhlášen zákaz koupání.

Obě zbývající lokality určené ke koupání ve volné přírodě na Pelhřimovsku jsou nadále v pořádku. „Lom v Horní Cerekvi i vodní nádrž Trnávka má pořád pěknou čistou vodu,“ dodala k aktuálním poznatkům Kristýna Štěpánová.

Podobně nevhodnou vodu jako Sedlice měl v minulém týdnu po kontrolní analýze vzorků vody také Domanínský rybník na Žďársku. Tam se po prvním sledování zvýšila mikrobiální kontaminace vody z běžné na masivní. Horší byla i průhlednost vody, klesla z 1,3 metru na 1,2 metru.

Naopak změna o jeden stupeň k lepšímu byla v minulém týdnu zaznamenána na rybníku Sykovec na Žďársku. Tam bylo při prvním odběru vzorků zjištěno zvýšené množství sinic, o týden později zpráva Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina uvádí, že množství sinic pokleslo.

Hygienici začali kontrolovat povrchové vody určené ke koupání 12. června. Zatím kontrolovali sedmnáct lokalit ve všech okresech Vysočiny.