Ukázaly to poslední rozbory vzorků vody, které odebírali pracovníci Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina v pondělí 7. srpna.

Informace o aktuální situaci na koupacích plochách v Kraji Vysočina zveřejnili 10. srpna hygienici na oficiálních webových stránkách Krajské hygienické stanice kraje Vysočina. Podle posledních zveřejněných zpráv se vodní nádrž Sedlice na Pelhřimovsku stala vhodnou ke koupání. „Jsme výsledkem překvapeni. Byl tropický týden, prakticky bez deště, takže jsme spíš počítali, že výsledek bude horší,“ konstatovala Dana Hůlová z Krajské hygienické stanice kraje Vysočina územního pracoviště Pelhřimov.

Hygieniky náhlá změna kvality vody nicméně nepřekvapuje. „Sedlice nám tohle dělá často. Voda je během jednoho měření na zákaz a vzápětí se to vylepší,“ konstatovala Hůlová.

Podle dostupné zprávy byla průhlednost vody v Sedlici během posledního měření 2,2 metru a teplota vody dosahovala hodnoty 22,8 stupně. „Za léta praxe víme, že Sedlice se takhle chová,“ dodala Hůlová.

Zatímco Sedlice i ostatní kontrolované vodní plochy na Pelhřimovsku, konkrétně Lom Horní Cerekev a vodní nádrž Trnávka, jsou podle hygieniků vhodné ke koupání, na Havlíčkobrodsku tak příznivá situace pro plavce není.

Na rybníku Kachlička znovu platí zákaz koupání. Poprvé ho hygienici vydali 3. srpna. Průhlednost vody je 0,50 metru a teplota se pohybuje 22,2 stupně. „Došlo ke snížení množství sinic, ale nadále hrozí riziko poškození zdraví z uvolněných toxinů, překročena limitní hodnota v ukazateli chlorofyl – a,“ informovali veřejnost krajští hygienici v aktuální zprávě.
Ve zbylých vodních plochách na Havlíčkobrodsku se kvalita voda nezměnila. Břevnická nádrž je vhodná ke koupání a rybník Ředkovec také. Má však mírně zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti a v případě možnosti je podle hygieniků vhodné se po vodní rekreaci osprchovat.