Všichni navíc doufají, že nadcházející zima se nebude ani trochu podobat té loňské, kdy sníh takřka nenapadl.

„Počasí se dá s přesností předpovídat dopředu zhruba na dvanáct dní. Nyní mohu říci, že listopad bude teplotně nadnormální. Sníh do konce měsíce nečekáme a v nedohlednu jsou i mrazy," přiblížil vedoucí observatoře v Košeticích Milan Váňa.

Ten zároveň dodal, že průměrný den, kdy na Pelhřimovsku napadl v minulosti první sníh, je 9. listopad. „Například v roce 2012 u nás poprvé sněžilo už 27. října, v letech 1993, 1996 a 1999 to kupříkladu bylo 14. listopadu," dodal meteorolog.

Nicméně až napadne první bílý poprašek, mohou lyžaři v regionu využívat k zimním radovánkám sjezdovky na Křemešníku, v Křešíně, na Antonce či v Proseči pod Křemešníkem.

Finanční náročnost

Vlek v Božejově zůstane druhou sezonu zavřený. Lyžaři se loni na tamní 350 metrů dlouhé sjezdovce neproháněli hlavně kvůli nedostatku sněhu, letos je důvodem finanční náročnost provozu. „Do dalších let nevylučujeme, že bychom provoz sjezdovky opět obnovili. Nechci ale předvídat, uvidíme, jak se situace vyvine," řekl starosta Božejova Miroslav Tříska.

V nedaleké Antonce mají provozovatelé pro rozjezd sezony už vše nachystané. „Když bude sníh, můžeme vlek rozjet ihned. Hlavně, aby nebyla zima stejná jako loni," poukázala provozovatelka vleku v Antonce Libuše Zemanová.

Ta dodala, že 250 metrů dlouhá sjezdovka není nikterak náročná a je vhodná pro děti či začátečníky. „Zalyžovat si k nám jezdí lidé z celého Pelhřimovska. Cenu jízdného zvedat nebudeme, deset jízd vyjde na čtyřicet korun. Otevřeno bude sedm dní v týdnu," poznamenala Libuše Zemanová.

Cena jízdného zůstane stejná i na Křemešníku. V areálu využívají bodové jízdné s tím, že body jsou platné po celou sezonu, ve které byly zakoupeny. „Jízdné nezdražíme, tarify ponecháme ve stejné výši jako v minulosti. Loňská sezona byla snad nejtragičtější ze všech. Doufáme, že letos bychom mohli vlek rozjet v prosinci," přemítala provozovatelka Ski areálu Křemešník Magda Vaňková.

Podle ní bude nejzásadnější novinkou rozšíření výuky v lyžařské škole. Mladí i ti věkem pokročilejší žáci se budou po sjezdovce prohánět pod dohledem profesionálních instruktorů. „Křemešník je nově vybavený areál, který v současné době nepotřebuje žádné převratné novinky. Ovšem přidáme výuku v lyžařské škole. Chceme ji mít sedm dní v týdnu," uvedla Magda Vaňková.

Dobré podmínky hlavně pro začínající lyžaře nabízí vlek, který se nachází na kraji Křešína. Na sjezdovce dlouhé 250 metrů je realizován projekt umělého zasněžování a od jeho dokončení se bude odvíjet například cena jízdného.
„Aktuálně je situace taková, že je připraven potrubní systém i hydranty. Pokud se stihnou dodělat další technické záležitosti, tak bychom byli schopní v prosinci zasněžovat. Jinak turniket a další nezbytné náležitosti máme připravené," řekl předseda TJ Start Lukavec Vladimír Mareš.