Zavítali tam proto, aby již šestnáctým rokem mezi žáky 8. a 9. tříd základních škol hledali talenty v psaní na klávesnici. Letos se přitom zúčastnili i žáci tercie a kvarty z pelhřimovského gymnázia a žáci 7. tříd ze Základní školy Hradská Humpolec.

O vítězi rozhodl počet cvičení, které za 30 minut soutěžící zvládli napsat v programu na výuku psaní na klávesnici ZAV. Talentovanými se ukázali bratři Krčilovi ze Základní školy Hálkova Humpolec a Janu Kottovi ze Základní školy Krásovy domky Pelhřimov. David Krčil obsadil první místo se 114 cvičeními, Aleš Krčil byl druhý se 105, Jan Kott na třetím místě stihl 96. „Každým rokem se výkony žáků lepší. Takto vysoké bývají spíše až koncem školního roku," chválil šikovné žáky Jaroslav Zaviačič, který je autorem programu ZAV.

Po soutěži následovala pro studenty obchodní akademie ukázka umu Heleny Zaviačičové, devítinásobné mistryně světa v psaní na klávesnici. Žáci žasli nad jejími více než sedmi sty úhozy za minutu nebo zdoláním hranice tisíc úhozů s použitím zkratkového písma. „Neuvěřitelné, nechápu, jak to dělá," podotkla studentka 1. ročníku Dana Jechová s tím, že sama s psaním na klávesnici trochu zápolí. (duf)