Odpůrci současného způsobu provozování chtějí téma řešit na schůzi všech vlastníků v domě. Má tam přijít i majitel vinotéky, který je také vlastníkem jedné části domu.

Schůze se koná v úterý v 18 hodin v Základní škole Osvobození. „Provozovatel vinotéky porušuje stanovy soužití v domě, když obtěžuje ostatní vlastníky. Nerespektuje zákaz konzumace nápojů v provozovně a hygienické předpisy. Někteří návštěvníci vinotéky třeba močí v okolí domu,“ uvádí Vladimíra Kubešová, která bydlí přímo nad vinotékou a stojí v čele odporu proti ní. Podle ní majitel vinotéky schválně nepřevzal vyrozumění o zákazu konzumace, a stavební úřad by proto měl provozovnu zavřít.

Klíč je v ochutnávce

Vinotéka patří Janu Starostovi, který jakákoli nařčení odmítá. Zdůrazňuje, že předpisy hygieny splňuje a vinotéku kupoval s možností ochutnávky.

„Mám právo ji užívat tak, jak jsem ji koupil. A hlavně: většině obyvatel vchodu vinotéka nevadí, proti jsou jen tři domácnosti z dvanácti,“ tvrdí Starosta, který si nechal byty s dotazem na provoz obejít. Vladimíra Kubešová ale říká, že z jejího průzkumu naopak vyplývá, že proti je celá polovina bytů.

Úředně se problém točí kolem pojmu „prodejna vína bez ochutnávky a konzumace“. Starosta sice koupil vinotéku s ochutnávkou, ale byla povolená jen na dobu určitou. Když se znovu vyvolalo řízení, při novém rozhodnutí se ochutnávka vypustila.

„Nařídili jsme majiteli, aby prostor využíval podle tohoto rozhodnutí. On se odvolal a odvolání nyní řeší krajský úřad,“ uvedl vedoucí odboru výstavby pelhřimovského městského úřadu Zdeněk Přech.

Krajskému úřadu teď běží dvouměsíční lhůta na vyjádření, které může rozhodnutí pelhřimovského úřadu buď potvrdit, nebo změnit, nebo vrátit k novému projednání.

Spor obou stran graduje hlavně od konce prosince, kdy podle kritiků vinotéky došlo například k překročení otvírací doby. Stěžovatelka Kubešová žádá častější kontroly hygieny i policie, které ale Starosta považuje za přehnané.

Několikrát už byl přizván k přestupkové komisi. Teď mu naopak prý už došla trpělivost a sám podal stížnost na Kubešovou, která má k přestupkové komisi přijít 9. května.

Hygiena tvrdí, že v provozovně se nesmí sudové víno konzumovat či ochutnávat, jenže třeba nepořádek či zápach kvůli konzumaci alkoholu lze postihnout těžko. Vedení zastřešující realitní kanceláře zatím do sporu zasahovat nechce. K tématu přinášíme i reakci jednoho z čtenářů Deníku.

Jan Mazanec

Reakce: Vinotéka terčem kritiky

Dlouho jsem se rozmýšlel, zda mám reagovat na článek z Pelhřimovského deníku „Vinotéka terčem kritiky lidí“. Nechci být ale lhostejný k problému, který se týká i mne, a proto se k němu tímto vyjadřuji.

Bydlím v Pelhřimově od roku 1970, a proto znám nejen počátky vinotéky, ale od vidění rodinu majitele (Jana Starostu – pozn. red.) i rodinu Kubešových, paní učitelku a sympatického doručovatele pošty, pana Kubeše.
Je skutečností, že před vinotékou Starostových se v jejích prostorách nacházel bufet plný kouře, hluku a nepořádku před ním.

Dnes se již nepamatuji, kolik měl vlastníků. Plně souhlasím s tím, že paní Kubešová podala v roce 2003 na tyto skutečnosti stížnost. Od té doby ale nový majitel, pan Starosta, začal původní stav měnit až k současnosti.
Z původního bufetu se stala dnešní vinotéka, která je dnes na úrovni ostatních ve městě. Široký sortiment značkových vín, tak jako kyjovská sudová vína, může plně uspokojit i náročného zákazníka. Vinotéka je nekuřácká a má oproti jiným i své WC.

Prostor před ni nehyzdí žádné odpadky, hraje tam tichá hudba z rádia a jen pár zákazníků v klidu vychutnává své víno. Také já si ho tam občas zajdu koupit.

Je samozřejmostí, že si dám nejdřív „dvojku“, abych se přesvědčil, že víno je dobré. Pozdravím se s ostatními, popovídáme a po nákupu spokojeně odejdu.

Z těchto důvodů žádám rodinu Kubešových, nespokojené nájemníky, kterým vinotéka vadí, ale také odbor výstavby města Pelhřimova, aby tuto vinotéku nerušili.

Na sídlišti Pražská jsou totiž pouze dvě vinotéky: tato a pak v Kauflandu, ale tam je to pro nás dost daleko a doposud tam nevede ani chodník. Zrušit vinotéku pana Starosty v té podobě, v jaké nyní poskytuje služby občanům, by odporovalo zdravému rozumu.

Omlouvám se, že nechci o svém názoru s nikým polemizovat a ani diskutovat, a proto svoji adresu i své jméno nechávám pouze v redakci.

Jméno autora je redakci známo