Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Víkend otevřených zahrad nabídne poezii, hudbu i procházku historií

Pelhřimovsko – Celkem šest míst na Pelhřimovsku se chystá připojit k celoevropské akci s názvem Víkend otevřených zahrad. Někdo jako nováček, jiní jako tradiční účastníci. Zájemce navíc čekají doprovodní programy, během kterých mimo jiné mohou zažít hudební vystoupení v terapeutické zahradě, čtení pod Havlíčkovým dubem v zámeckém parku nebo vzpomínky na minulost v muzejní zahradě.

10.6.2017
SDÍLEJ:

Přírodní zahrada. Ilustrační foto:Foto: www.chaloupky.cz

Následující víkend bude patřit milovníkům zeleně a příjemného prostředí. V rámci oblíbené akce se poprvé v letošním roce například otevřou brány do zámeckého parku při Domově důchodců Proseč – Obořiště či Muzejní zahradě v Humpolci. „Letos máme premiéru, protože jsme po revitalizaci parku,“ prozradil ředitel Domova důchodců Proseč Obořiště Richard Havel.

V zahradě, kde se scházel Karel Havlíček Borovský s Julií Sýkorovou, se odehraje nedělní kulturní odpoledne. Přichystaná je chvilka s poezií i hudbou. „Nedělní kulturní program je už trošku tradice. Na místě pod Havlíčkovým dubem se už třetím rokem snažíme dělat nějaké divadlo nebo malý koncertík,“ přemítal Havel.

„V kulturním programu tedy spíše pokračujeme. Je to vždy velmi krásný zážitek v nádherném prostředí a proto jsme to spojili právě víkendem otevřených zahrad,“ dodal s tím, že dalším tamní zajímavostí a unikátem je lipová alej.

Další premiéru zažije Humpolec. „Využili jsme toho, že je zahrada zrevitalizovaná. Řekli jsme si, proč toho nevyužít,“ prozradila vedoucí Muzea dr. Aleše Hrdličky Dagmar Kluchová.

V Humpolci se snaží dostat existenci zahrady do podvědomí veřejnosti. Poprvé si novou zahradu mohli lidé prohlédnout o tamní muzejní noci. „Až do současnosti jsme v zahradě nechali stezku život v zahradě, kterou mohou navštívit zájemci i tento víkend,“ doplnila Kluchová.

Jako speciální hosti se v muzejní zahradě objeví Zdeněk Škrabánek, který zpracoval knihu o historii Humpolce a jeho starých uličkách, spolu s pamětníkem, který v tomto době bydlel. „Lidé si budou moc prohlédnout novou podobu zahrady, ale dozvědí se i o tom, čím vším si zahrada prošla a co předcházelo její současné podobě,“ nastínila Kluchová.

Zájemci mohou ale zamířit i na další místa Pelhřimovska, například do Domova důchodců Proseč u Pošné, který si ve své terapeutické zahradě uspořádal nedělní koncert nebo na hrad Kámen, který láká na komentované prohlídky zahrad. „Kromě prohlídek se návštěvníci mohou těšit na znalostní kvíz a květinové vazby v interiéru hradu,“ nastínil ředitel Muzea Vysočiny Pelhřimov Ondřej Hájek.

Do akce, která se například ve Velké Británii stala velmi populární, se na Pelhřimovsku zapojily i zahrádky menších rozměrů. Své obdivovatele jistě o víkendu přiláká Ukázková přírodní zahrada Chrástov nedaleko Horní Cerekve nebo Přírodní zahrada Rynárec. V obou dvou jsou pro návštěvníky připraveny komentované prohlídky.

Doprovodné programy víkendu otevřených zahrad na Pelhřimovsku

Domov důchodců Proseč u Pošné - Terapeutická zahrada
Sobota
- 14 až 16 hodin hudební skupina Rondo Music
- Soutěž pro děti s přírodní tématikou

Hrad Kámen - Historický park
- Historické fotografie a plány parku, znalostní kvíz a poznávací stezka parkem
Sobota - 11 a 14 hodin komentované prohlídky
Neděle - 11 a 14 hodin komentované prohlídky
- Ekologický program Přelez, přeskoč, recykluj

Přírodní zahrada Rynárec
Neděle – 9 až 16 hodin komentované prohlídky

Zámecký park při domově důchodců Proseč – Obořiště
Neděle - 14 hodin Kulturní odpoledne na louce pod Havlíčkovým dubem s poezií a hudbou

Muzejní zahrada Humpolec
Neděle - Naučná stezka Život v zahradě
- 16.30 hodin přednáška Zdeňka Škrabánka o historii zahrady

Ukázková přírodní zahrada Chrástov
Neděle - 10 až 14 hodin komentované prohlídky

Autor: Denisa Šimanová

10.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení