Shromažďování víček od PET lahví je totiž jednoduchý způsob, jak někomu pomoci nebo aspoň udělat radost. Třeba nemocným dětem.

Z iniciativy Sboru dobrovolných hasičů Nemocnice Pelhřimov se od začátku února sbírají víčka z PET lahví na téměř všech odděleních pelhřimovské nemocnice.

„Kromě své činnosti, ve které se podílíme na požární ochraně v nemocnici a dalších souvisejících činnostech, jsme chtěli pomoci i v dalších oblastech, proto jsme se rozhodli uspořádat tuto sbírku víček. Trvat by měla po celý letošní rok. Někdy před Vánocemi plánujeme nashromážděná víčka odvézt do výkupu a za utržené peníze nakoupit na dětské oddělení nemocnice hračky pro malé pacienty," popsal účel sbírky velitel Sboru dobrovolných hasičů Nemocnice Pelhřimov Petr Adam.

V nemocnici jsou podle jeho slov více než čtyři desítky sběrných míst. Zapojit se mohou nejen zaměstnanci nemocnice, ale víčka může na sběrných místech jednotlivých oddělení nebo na infocentru v hlavní lůžkové budově odevzdat kdokoli.

Na pacienty dětského oddělení myslí i v Domově pro seniory Pelhřimov, kde víčka pro nemocnici také sbírají. „Zatím jsme shromáždili asi sedmdesát kilogramů," dodal Petr Adam.

Sbírka pro dětské oddělení ale není zdaleka jediná, která se v současné době na Pelhřimovsku koná. Do sběru plastových víček od lahví a mléka na pomoc dvěma nemocným holčičkám z Pelhřimovska se pustily i pelhřimovské základní a mateřské školy. V mateřinkách bude sběr ukončen tento pátek. „Sběr víček se u nás setkal s velkým zájmem jak u dětí, tak rodičů. Už jsme jeden plastový pytel rodině, která víčka sbírá, předali," informovala ředitelka Mateřských škol v Pelhřimově Věra Harudová.

Jednoduchý způsob jak pomoct

Ta dodala, že v některých mateřinkách byly pro sběr určené obyčejné krabice a jinde zase plastové hračky například ve tvaru šaška.
„Pro děti je to zábava a pro rodiče nenáročná forma pomoci, kdy při vyhazování obalů od mléka nebo plastových lahví pouze odšroubují víčka, která pak donesou k nám do školek," přemítala ředitelka s tím, že pomoc druhým v těžké životní situaci je v dnešní době velmi potřebná věc.
S tím souhlasí i maminka Martina Romanovská z Hněvkovic. „Začali jsme plastová víčka shromažďovat, když syn přinesl loni na podzim ze školy informaci o sbírce pro postiženou tříletou Adélku a Barborku. Zapojila jsem i kolegy z práce," svěřila se.

Víčka od PET lahví maminky dvou holčiček, Adélky a Barborky, promění za peníze a ty pak holkám pomohou usnadnit život. Konkrétně tím, že si Adélka bude moci zaplatit osobní asistentku a Barunka rehabilitační pomůcku, nebo si její rodiče budou moci dovolit její pobyt ve specializovaném rehabilitačním centru.
„Finance se těžko shání, a proto jsme rádi, že můžeme alespoň touto formou pomoci smysluplné věci. Pokud by nás někdo opět oslovil s žádostí o pomoc, rádi vyhovíme," řekla Věra Harudová.

Mateřské školy v Pelhřimově se v předešlých letech zapojovaly i do dalších charitativních programů. „Víčkování" patřilo mezi jednu z těch větších akcí.