Své příběhy přítomným žákům popsaly tři ženy, které se z různých důvodů dostaly do konfliktu se zákonem a jejich cesty vedly až do věznice ve Světlé nad Sázavou.

Program odstartoval příběhem první z odsouzených žen, která předstoupila před více než tři sta členné publikum. Přítomným posluchačům odvyprávěla nelehký příběh od samotného dětství, až do doby, kdy se kvůli zpronevěře dostala do zmíněné světelské věznice.

Ve vyprávění nechyběla osobní zkušenost se závislostí na tvrdých drogách, pobytu v léčebně, i popis toho, jak snadno může lidský život ovlivnit vliv peněz. „Kdyby mi někdo před pěti lety řekl, že budu žít s osmi stovkama na týden, který mám jako kapesné, tak bych se mu vysmála s tím, že si ze mě dělá legraci a že s tím žít nedá. Dneska už vím, že se dá žít i s daleko menšími penězi,“ prozradila v závěru vyprávění první z trojice žen. „Ať vám to možná připadne hloupé, za to, že jsem ve výkonu trestu jsem ale docela ráda, protože mi to otevřelo oči,“ dodala.

Ve druhém vyprávění se žáci základních škol seznámili s životem a chováním, který ovlivnily nesprávné skupiny lidí, lásky, ale i drogy. Druhá z odsouzených mladých žen přítomným povyprávěla o cestě životem, během které se setkala s toxickou psychouzou, domácím násilím a pocitem, kdy už nechtěla dále žít. Mimo jiné se posluchačům svěřila se svými vlastními pocity po nástupu na výkon trestu, kdy uvažovala o všem, co se stalo a jaký to mělo dopad.

Poslední příběh se týkal ženy, která se ocitla ve vězení za distribuci tvrdých drog, které její život od základů ovlivnily hned několikrát. Poprvé za mřížemi usedla na čtyři měsíce, ve druhém případě byla odsouzena na dvacet měsíců.

Téměř dvouhodinový komponovaný program v rámci prevence kriminality se uskutečnil v sále Územního odboru Policie České republiky v Pelhřimově. „Tato preventivní akce tady byla poprvé v květnu roku 2016,“ prozradil již na začátku programu vedoucí územního odboru Policie České republiky Jaromír Štěpánek s tím, že tehdy akce sklidila u žáků velký ohlas.

Naplánovaný program oživoval hudební doprovod v podání skupiny Katr band z Věznice ve Světlé nad Sázavou. Na dobrovolníkovi z řad diváků mohli přítomní na vlastní oči vidět i to, jak vypadá případný eskort do zdravotnických zařízení. Mluvilo se také o fungování věznice ve Světlé nad Sázavou, denních programech tamních vezenkyň, o tom, jak mohou trávit volný čas nebo jakým způsobem a kde ženy pracují.