Na stole humpoleckých zastupitelů se vystřídalo mnoho nápadů, jak by měla budoucí vyhlídková věž na hradě Orlík nad Humpolcem vypadat. Jako reálný návrh se ukázal ten od Martina Fraňka.

Na hradě už probíhají zemní a výkopové práce. „Tento týden tu byli archeologové obhlížet terén a začínají se hloubit výkopy pro uzemnění schodiště," uvedl kastelán hradu Pavel Koubek. Stavební práce provádí třešťská firma Podzimek a synové.

Hotovo bude v září

Vyhlídková věž, která bude stát město Humpolec okolo tří milionů korun, by měla být návštěvníkům přístupná už 
v září a podle Koubka její stavba omezí přístupnost hradu zanedbatelně.

„Stavba provoz hradu omezí minimálně, zavřeno bude opravdu jen v nejnutnějších případech pár prázdninových dnů," vysvětlil kastelán Koubek.

Nástupní schodiště na rozhlednu bude umístěno v místě prvního hradního nádvoří, nejstarší části hradu, konkrétně u paty jihozápadního rohu hlásky. Tím se podle architekta Fraňka využije jakési hluché místo nádvoří, kde se vyskytuje minimum návštěvníků, tím pádem by neměly hrozit kolize v průchodu do zbývajících částí areálu. Návrhy na vybudování rozhledny se objevují už od roku 1990. Vyvolávaly vášnivé diskuse, jenomže argumenty pro a proti se pravidelně opakují. Emoce neutichají ani dnes.

Schodiště povede na vnější straně věže, ne uvnitř. V tom právě vidí nevýhodu kastelán. „Já sám nemohu říci, zda jsem pro, či proti. Musím říci, že v této podobě je to poměrně velký zásah do vzhledu věže. Kdyby byla věž větší, mohli bychom udělat schodiště uvnitř, ale takto je jediná možnost dát schodiště ven okolo věže, což dá věži moderní ráz," uvedl. Dodal, že pozitivum vidí naopak zase v tom, že věž přiláká na hrad více návštěvníků.

Někteří lidé se diví, proč musí schodiště začínat mimo věž 
a teprve pak se do ní „natočí".
Už dříve to vysvětlil člen správní rady Castrumu Oldřich Vacek na webu Humpolák.cz, kde se také odehrála bohatá diskuse kolem rozhledny.

„Věž nelze zpřístupnit prostým probouráním dveří při patě věže a vložením schodiště do nitra, jelikož dutina věže začíná asi dva metry nad zemí a její půdorys je asi 1 krát 1 metr, a to je maximálně žebřík, což neodpovídá žádným bezpečnostním normám. Původní vstup na věž byl z protějšího paláce lávkou v asi 11 metrech," uvedl Vacek, podle kterého by rozhledna mohla doplnit turistické cíle v okolí 
a udržet tak turistu na Humpolecku přes oběd, nebo dokonce přes noc.

Jednoznačně opačný názor má společnost Castrum, která hrad spravuje. Za tu mluvil Oldřich Vacek, který se bojí, že bude vyhlídková věž dominantou areálu a zřícenina už nebude vnímána tak jako dosud.

Rozdílné názory

Na hradě a v podhradí Deník zaznamenal následující dva názory. „Rozhledna možná přitáhne na Orlík nové návštěvníky, ale zase odradí ty, kteří mají rádi hrad v této podobě." Druhý hlas označil rozhlednu za zbytečné monstrum, ale dodal, že se aspoň dá kdykoli odmontovat a není zas tak drahá.

Vyjádřil také skepsi, zda celé vybrané vstupné „nespolkne" údržba konstrukce, zejména opakované nátěry. 
A doplnil, že železné tyče doplňující horní část věže do tvaru hranolu jsou zbytečné, protože stačí zábradlí na samotném schodišti tak, jak je to plánováno v jeho spodní části mimo věž.

Tereza Konířová, Jan Mazanec