Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Větrný zámek na Křemešníku má konečně nového majitele

Křemešník – Unikátní Větrný zámeček na Křemešníku má konečně nového vlastníka. Stal se jím až po třetím kole dražby majitel stavební firmy Starkon a starosta Bohuslavic na Jihlavsku Jiří Kovář.

24.1.2014
SDÍLEJ:

Větrný zámek je hned vedle kostela.Foto: Deník/Jan Mazanec

Zatímco při prvním kole dražby bylo nejnižší podání ve výši 3,3 milionu korun, nyní už kleslo na 742 tisíc korun. Proto už se zřejmě také našli zájemci o koupi. Jiří Kovář z nich „šel nejvýš" a nakonec nemovitost vydražil za téměř milion korun. „Objekt chci využít pro rekreační účel. Ale jsem zároveň v kontaktu s nově vznik-lou Maticí křemešnickou, tak-že v budoucnu budu určitě přístupný třeba tomu, abych půjčil klíče zájemcům o prohlídku," uvedl Jiří Kovář.

Matice křemešnická vznikla před koncem roku a jejím cílem je oživit poutní místo jako celek – jak možností čerpat dotace na opravy, tak pořádáním kulturních akcí. Tato instituce byla znovuobnovena po 65 letech a může se do ní přihlásit každý, komu osud poutního místa není lhostejný.

Zachovat styl

Objekt byl postaven ve 30. letech, roku 2008 ho Šejnostova vnučka Marta Anna Gloserová prodala tehdejšímu provozovateli Poutního hotelu Křemešník Jaroslavu Škodákovi. Jenže ten se poté zadlužil, za nájmy hotelu jeho vlastníkovi, městu Pelhřimov, nesplatil téměř milion korun. Nakonec byla na Větrný zámeček i na některé další Škodákovy objekty uvalena exekuce. Škodák původně hovořil o plánu zřídit v zámečku menší Šejnostovo muzeum, ale nápad neuskutečnil.

O osud ojedinělé stavby medailéra Josefa Šejnosta měl loni zájem i malíř a sochař Kristian Kodet, který má kořeny v Pelhřimově – narodil se tam jeho dědeček Emanuel Julian Kodet. Ten zase zvažoval myšlenku vytvořit na Křemešníku muzeum rodiny Kodetů, ale dražby se pak nezúčastnil.

Nový majitel Jiří Kovář říká, že v objektu našel některé připomínky medailérství, ale přímo myšlenku expozice nechává zatím otevřenou.
Každopádně chce nejprve vyřešit havarijní rozvody vody, kanalizace a elektřiny. „Určitě chci zachovat architektonický styl, nikdo se nemusí bát, že by stavební zásahy byly nějak barbarské," ubezpečuje Jiří Kovář.

Objekt má kromě podzemí i dvě nadzemní podlaží, kde je kuchyň, WC a tři pokoje. Medailér Josef Šejnost vyrobil asi 200 medailí a navrhoval pro tehdejší stát i mince. Pocházel z nedalekého Těšenova a vilu s plány na muzeum mu navrhl architekt Kamil Hilbert, který se podílel i na dostavbě chrámu svatého Víta. V Šejnostově díle pokračoval i jeho syn Zdeněk, který vytvořil bustu Josefa Lady.
Větrnému zámku se také říkávalo „U sedmi havranů", protože na jeho věži sedí sedm skleněných havranů jako připomínka pohádky o sedmi bratrech.

Autor: Jan Mazanec

24.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení