Obě strany dílčí výsledek navíc vykládají jinak. Vše začalo před třemi lety, kdy tehdejší pronajímatel městského Hotelu Křemešník Jaroslav Škodák koupil vilu Větrný zámeček.

Když pak přestal městu Pelhřimov platit nájem z hotelu a měl vůči němu dluhy, město mu vypovědělo smlouvu. Pak ale dostalo obavu, aby do exekuce uvalené na Škodáka nebyl zahrnutý i Větrný zámeček, někdejší sídlo sochaře a medailéra Josefa Šejnosty.

Pelhřimovští radní odhlasovali, že bude podána žaloba k soudu na zjištění existence předkupního práva, založeného smlouvou z první republiky. Důvodem byly nejen historicko- majetkové věci, ale hlavně otázka možného zajištění téměř milionového dluhu Jaroslava Škodáka vůči městu.

Pokud by soud právo města na předkupní právo potvrdil, byl by neplatný prodej zámečku Škodákovi, který uskutečnila sochařova vnučka Marta Anna Gloserová.

Pelhřimovský místostarosta Tomáš Dufek vysvětluje, že účelem právního kroku bylo hlavně docílit toho, aby město uplatnilo vůči Škodákovi směnku. „Směnku jsme uplatnili, proto jsme žalobu stáhli, stejně nemáme šanci soud vyhrát," uvedl Dufek.

Jak to vidí Škodák

Škodák ovšem celou věc vykládá jako prohru města. „Město žalobu na plné čáře prohrálo a zbytečně musí nyní zaplatit z rozpočtu města, a tedy jeho obyvatel asi 60 tisíc korun za výlohy soudu a právníků," tvrdí. S ním souhlasí i Gloserová.

„Tvrdím, že žaloba města byla neopodstatněná, a proto také soud rozhodl v jeho neprospěch," dodává s tím, že před prodejem objektu Škodákovi si nechala udělat právní rozbor, který podle ní potvrdil, že tam žádné předkupní právo vůči městu není.

Škodák dluží městu asi 900 tisíc korun, částka kvůli prodlení dál roste. Exekuce je uvalena i na jeho nemovitost na Pelhřimovsku, ta všechny jeho dluhy ale nepokryje.

Originální vilu ve stylu zámečku si pod křemešnickým kostelem ve 30. letech 20. století postavil sochař a medailér Josef Šejnost z Těšenova.