Podle starosty Radka Vopravila se obchodníkům s větrnou energií líbí místní část Cholunná. Lokalita na vrcholu pomyslného trojúhelníku, který tvoří zleva Žirovnice a zprava Počátky. Tam všude mají energetici o stavbu elektráren velký zájem.

Stejně jako jinde, kde chtějí energetici větrné elektrárny stavět, i v Žirovnici jsou někteří obyvatelé pro, jiní proti. Nadšená není Hana Koubová, která spolupracuje s mysliveckým spolkem Březina. „Větrné elektrárny u Žirovnice, taková představa se mi moc nelíbí, ale obávám se, že se tomu v budoucnu stejně neubráníme,“ řekla Deníku.

Takový bytový dům postavilo bytové družstvo z Pelhřimova v Pacově. Podobné domy a hned čtyři budou stát i v Žirovnici. Se souhlasem města
V Žirovnici vyrostou čtyři bytové domy. Podívejte se, jak mohou vypadat

Opačný názor má František Kadlec, starosta sboru dobrovolných hasičů ze Žirovnice. „Já jsem pro. Spotřeba elektřiny pořád roste a je otázka, kde ji budeme brát. Z vody těžko. Takže zbývá jen vítr. Musíme myslet na budoucnost. Chápu, že jsou někteří lidé proti, ale bohužel často takoví, co o elektrárnách nic nevědí. Přitom jinde už větrné elektrárny stojí a nikomu neškodí,“ prohlásil.

Rodáci ze Žirovnice

Malou soukromou společností, která chce zrovna u Cholunné elektrárnu stavět, je společnost BlueEn Czech. Vlastní ji manželé Jana a Luboš Voráčkovi, oba rodáci ze Žirovnice. Chtějí u Cholunné postavit a provozovat jednu větrnou elektrárnu. „V případě vydání souhlasného stanoviska poskytne naše společnost městu Žirovnice včetně místní části Cholunná jednorázový finanční příspěvek ve výši milion korun,“ slibují Voráčkovi.

Dále společnost BlueEn Czech nabízí po celou dobu provozu elektrárny městu Žirovnice včetně místní části Cholunná roční finanční odměnu ve výši milion a sto tisíc korun. A slibuje, že opraví a bude udržovat místní příjezdovou komunikaci ke stavbě elektrárny a vybuduje dva informační stánky s místem pro odpočinek.

Město Žirovnice vzalo podle starosty Vopravila návrh společnosti na vědomí. „Stejně jako nabídku dalších zájemců, kterých už je dost. Je to pro naše obyvatele hodně důležité téma. Navíc se k tomu bude určitě vyjadřovat i Kraj Vysočina,“ řekl starosta Deníku.

Přijímací zkoušky. Ilustrační foto
TOP 5 základek Pelhřimovska, kde žáci nejlépe zvládli přijímačky na střední

O pozemky u Žirovnice na stavbu elektráren se ucházejí minimálně čtyři další investoři, včetně ČEZu. U Častrova na Pelhřimovsku se stavba elektráren nelíbí Kraji Vysočina. Nechce nechat poničit ráz krajiny. I stavbu elektrárny v Puklicích u Jihlavy zastavilo negativní vyjádření od krajského odboru životního prostředí.

Dle náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Hany Hajnové vedení Kraje Vysočina vnímá, že s ohledem na energetickou krizi se pohled na umisťování větrných elektráren proměnil, a i pohled současné rady kraje je k těmto zdrojům více vstřícnější, než dřív. „Co se nemění, je, že pro umístění je klíčový souhlas příslušných obcí a jejich obyvatel,“ zdůraznila Hajnová. I krajský úřad na Vysočině podle ní zažívá v poslední době výrazně zvýšený zájem možných investorů, kteří se ptají na možnosti umístit sem obnovitelné zdroje energie včetně větrných elektráren.